Zawiadomienie o ślubie – modne motywy i teksty zawiadomień ślubnych

Rafał Laskowski
zawiadomienie o ślubie

Zawiadomienie o ślubie wysyła się wszystkim, których pragniesz poinformować o zmianie swojego stanu cywilnego. Wcale nie wiąże się to z zapraszaniem tych osób na wesele. Sprawdź, jak należy napisać takie kartki i komu powinno się je wysyłać.

Zawiadomienie, zaproszenie ślubne a Save the date (Zarezerwuj termin)

Jak sama nazwa wskazuje, zaproszenie na ślub sugeruje, para młoda pragnie zobaczyć na uroczystości osobę, której je wręcza (lub wysyła). Powinno ono zawierać takie informacje, jak adres kościoła lub urzędu, czas ślubu i wesela, informacje o miejscu imprezowym, a także skrót RSVP i wszelkie inne ważne informacje. Czym więc różni się od tego zawiadomienie?

Zawiadomienie o ślubie jest formą powiadomienia o ślubie cywilnym lub kościelnym. Nie jest to jednoznaczne z zaproszeniem na uroczystość ani zabawę. Z założenia, każdy kto je otrzymał może zjawić się na samym ślubie – w kościele lub urzędzie, lecz nie na sali weselnej. Zdarza się to jednak raczej rzadko.

Oprócz tych dwóch rodzajów papeterii ślubnej, istnieje jeszcze trzecia – Save the date. Wysyłanie takiej „rezerwacji daty” jest bardzo praktycznym zwyczajem. Często salę i inne szczegóły trzeba zorganizować rok lub kilka lat przed planowanym wydarzeniem. Jest to zdecydowanie za wcześnie na wysyłanie zaproszeń czy nawet zawiadomień o ślubie. Warto jednak upewnić się, że twoi goście niczego nie zaplanują na ten czas. Dlatego nawet z tak dużym wyprzedzeniem wysyła się Save the date – krótką informację o planowanym w danym dniu ślubie.

Sprawdź!
Czemu ślub zimą okazać się może ciekawym pomysłem? Sprawdź przydatne informacje na ten temat, które możesz wykorzystać!

Kogo należy poinformować o ślubie? Tylko gości weselnych?

Często się zdarza, że pary młode nie wysyłają tym samym osobom zawiadomienia, jak i zaproszenia na swój ślub. Podstawowe informacje pokrywają się w nich, więc nie ma takiej potrzeby. Dla kogo więc przeznaczone jest zawiadomienie o ślubie?

Najczęściej otrzymują je:

  • dalsi znajomi;
  • współpracownicy i osoby z pracy;
  • sąsiedzi;
  • starzy znajomi lub bliskie osoby, które mieszkają daleko.

Powiadomienia niekoniecznie trzeba wysyłać pocztą ani wręczać osobiście. Obecnie często wykorzystywany jest do tego e-mail, media społecznościowe lub po prostu telefon. Forma, na jaką się zdecydujesz nie musi być jednakowa dla każdego – wszystko zależy od rodzaju i stopnia formalności danej relacji.

Zawiadomienie o ślubie do pracy

Zastanawiasz się, czy zawiadomienie o ślubie do pracy jest konieczne? Być może nie jesteś szczególnie blisko z nikim ze swojej firmy. Zdecydowanie nie ma obowiązku zapraszania znajomych z pracy na wesele. Nie warto w tej kwestii martwić się opinią innych – w końcu to twój wyjątkowy dzień, a także twoje wydatki. Mimo wszystko, warto podzielić się informacją o zmianie swojego stanu cywilnego.

Popularnym na to sposobem jest np. wysłanie zbiorczego maila lub przypięcie zawiadomienia w widocznym miejscu w biurze. Jest to dość niezobowiązująca forma – bywa, że w takim przypadku wyłania się niewielka delegacja osób, które będą reprezentować twoją firmę na ceremonii. Możesz też dodatkowo przynieść do pracy ciasto, którym każdego poczęstujesz.

Sprawdź!
Ślub z obcokrajowcem – inaczej, czy tak samo?

Przykładowe teksty zawiadomień

Nie chcesz zaprzątać sobie głowy kolejną kwestią w ferworze przygotowywań? Mamy dla ciebie kilka przykładów wiadomości, którymi możesz się posłużyć na zawiadomieniach o ślubie:

  • (imiona państwa młodych) z radością zawiadamiają (imiona osób zawiadamianych) o swoim Ślubie, który odbędzie się dnia (data) o godzinie (godzina) w Kościele (wezwanie i miejscowość);
  • (imiona państwa młodych) mają zaszczyt powiadomić (imiona osób zawiadamianych) o uroczystości związania swych losów Sakramentem Małżeństwa (informacje o miejscu i czasie);
  • szczęśliwie zakochani (państwo młodzi) uroczyście zawiadamiają (zawiadamiani) o swoim Ślubie, który odbędzie się (informacje);
  • (państwo młodzi) serdecznie zawiadamiają, że dnia (…) o godzinie (…) obrączki sobie założą i Mendelssohna wysłuchają podczas mszy świętej w kościele (…) przy ulicy (…) w (…) a chcąc świetności i blasku uroczystości ślubnej przysporzyć Sz.P. (…) serdecznie proszą Rodzice i Narzeczeni;
  • Zakochani i świadomi, że ich miłość to nie wiatr, mają zaszczyt zawiadomić, że chcą razem iść przez świat. (Tutaj imiona młodych i reszta informacji).

Pamiętaj, by przynajmniej odrobinę

spersonalizować powiadomienia. Ślubny savoir vivre nakazuje, by znalazły się na nich przynajmniej imiona osób, do których trafiają.

Modne motywy zawiadomień ślubnych

Motyw na papeterii powinien przede wszystkim pasować do reszty dekoracji – wystroju kościoła, sali weselnej, a nawet sukni panny młodej. Modnymi motywami papeterii często wybieranymi przy zaślubinach są m.in.:

  • jedna, spójna paleta barw – np. pastele lub biel połączona ze złotem;
  • kwiaty – klasyczne róże lub peonie, a nawet polne bukiety;
  • koronkowe zdobienia;
  • akwarelowe ilustracje;
  • minimalistyczne obramowania lub pojedyncza wstążka;
  • rustykalny, naturalny papier;
  • zielone rośliny – monstery, paprotki, fikusy;
  • zdjęcia pary młodej;
  • brokat;
  • rysowane ilustracje;
  • gwieździste niebo;
  • motyw związany z miejscem, w którym odbędzie się ślub – szczególnie, jeżeli jest to Grecja, Włochy lub inny charakterystyczny kraj;
  • niektórzy decydują się też na bardziej humorystyczne, zaskakujące podejście, np. w stylu wezwania sądowego lub pocztówki.
Sprawdź!
Dokumenty do ślubu cywilnego – jakie formalności należy spełnić, aby zawrzeć związek małżeński w urzędzie 

Nawet jeżeli decydujesz się na cyfrowe zawiadomienia, powinny one ładnie wyglądać. Możesz skorzystać z usług firmy graficznej, która zaprojektuje je w sposób spójny z motywem zaproszeń i całego wesela. Jeżeli natomiast masz nieco talentu twórczego, warto spróbować zrobić je samemu. Istnieją różne programy komputerowe, które to ułatwiają – niektóre z nich są nawet dostępne za darmo i bez konieczności instalacji.

Zawiadomienie o ślubie mogą otrzymać od ciebie odlegli krewni, dalsi znajomi, osoby z pracy i każdy, kto powinien wiedzieć o nadchodzącej ceremonii. Choć pojęcie zawiadomienia i zaproszenia często się mylą, nie są one tym samym. Bliższej rodzinie i przyjaciołom savoir vivre nakazuje wysłać zaproszenia. Pamiętaj jednak, że jest to twój wyjątkowy dzień – zorganizuj go tak, aby był idealny dla ciebie i twojego partnera.

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Portret młodej kobiety i mężczyzny na wesele

Jak dobrać modne oprawki na wesele?

Next Article
poszetka do garnituru

Poszetka do garnituru – jak nosić poszetkę w eleganckiej marynarce?

Related Posts