Ślub to najpiękniejsze wydarzenie w życiu pary planującej wspólną przyszłość. Ten wyjątkowy dzień wiąże się ze stresującymi i długimi przygotowaniami. Jednak piękne przyjęcie i zawarcie małżeństwa wiąże się także z koniecznością załatwienia kilku ważnych spraw po zakończeniu świętowania. Kobiety bardzo często decydują się na przyjęcie nazwiska męża. Niestety zmiana nazwiska wymusza wymianę różnych ważnych dokumentów, a także zgłoszenie tej zmiany w wielu instytucjach. Nie da się ukryć, że po ślubie kobieta powinna odwiedzić kilka urzędów i dopilnować wszystkich formalności. Jeśli tego nie zrobi, może się to wiązać z różnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jakie dokumenty trzeba wymienić po zmianie nazwiska po ślubie? O czym musisz pamiętać? Jak wymienić dowód, prawo jazdy i inne dokumenty? Sprawdź!
Zmiana nazwiska po ślubie – niezbędne formalności
Wielkimi krokami nadchodzi najpiękniejszy dzień w twoim życiu, czyli ślub z ukochaną osobą? To ważne wydarzenie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Niestety po pięknej ceremonii i świętowaniu z rodziną oraz bliskimi trzeba się zająć ważnymi kwestiami formalnymi. Jeśli zdecydujesz się na zmianę nazwiska po ślubie, przygotuj się na wymianę wielu swoich dokumentów. Od czego zacząć? W pierwszej kolejności musisz odebrać odpis aktu małżeństwa. W przypadku ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego skrócony akt wydawany jest w dniu ceremonii lub w ciągu jednego dnia roboczego. Warto wcześniej dowiedzieć się, kiedy dokładnie możesz uzyskać akt zawarcia małżeństwa. Będziesz go potrzebować, aby wymienić dowód osobisty. To właśnie ten dokument będzie podstawą do wymiany prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i paszportu.
Zmiana nazwiska po ślubie – kiedy wymienić dowód osobisty?
Zdecydowanie nie warto zwlekać z załatwieniem wszelkich formalności po ślubie. Najlepiej nie odkładać tego na później, bo możesz po prostu o tym zapomnieć. Jeśli twoje dokumenty stracą ważność, będzie się to wiązało z wieloma problemami. Wiele spraw formalnych możesz załatwić przez internet. Jednak w przypadku wymiany dowodu osobistego konieczna będzie osobista wizyta w urzędzie. Zabierz ze sobą dotychczasowy dowód osobisty, aktualne zdjęcie w odpowiednim rozmiarze. Na miejscu należy wypełnić odpowiedni wniosek, a wymiana dokumentu jest bezpłatna. Nowy dokument otrzymasz w ciągu 30 dni. Jednak zazwyczaj jest on do odbioru znacznie wcześniej. Jeśli pojawią się jakieś pytanie, urzędnicy z pewnością rozwieją wszystkie twoje wątpliwości. Pamiętaj, że wymiana dowodu osobistego to pierwszy i najważniejszy krok, jaki musisz zrobić po zmianie nazwiska po ślubie.
Wymiana paszportu po zmianie nazwiska
Po przepięknej ceremonii planujecie cudowną podróż poślubną? Marzycie o egzotycznym kierunku i niesamowitych widokach, które zapierają dech w piersiach? W takim razie konieczna będzie także wymiana paszportu po zmianie nazwiska po ślubie. Na wymianę tego dokumentu masz 30 dni od zmiany nazwiska. Wymiana paszportu wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 140 zł, potrzebna będzie również aktualna fotografia w odpowiednim rozmiarze. Na miejscu w urzędzie musisz również wypełnić odpowiedni wniosek. Potem pozostaje jedynie czekać na nowy dokument. Urząd ma obowiązek wydać go w ciągu 30 dni.
Zmiana nazwiska po ślubie – czy trzeba wymienić prawo jazdy?
Zmiana nazwiska po ślubie wiąże się również z koniecznością wymiany prawa jazdy. To formalność, o której trzeba pamiętać, jeśli nie chcesz płacić mandatów podczas policyjnej kontroli. Na wymianę prawa jazdy masz 30 dni od dnia otrzymania nowego dowodu osobistego. W tym przypadku oprócz nowego dowodu osobistego, aktualnego zdjęcia, musisz uiścić opłatę w wysokości 100,50 zł, a także dołączyć aktualne orzeczenie lekarskie, jeśli poprzednie straciło ważność. Natomiast jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem samochodu, konieczna będzie także wymiana dowodu rejestracyjnego. W tym przypadku również masz 30 dni na wymianę dokumentu od dnia otrzymania nowego dowodu osobistego. Zdecydowanie warto pamiętać o wszystkich formalnościach. Wymienione dokumenty są ważne i potrzebne w codziennym życiu. Jeśli dopilnujesz wszystkich formalności, stres odejdzie w niepamięć i pozostanie tylko świętowanie nowego, ważnego etapu w życiu!
Jakie jeszcze instytucje należy powiadomić o zmianie nazwiska?
Zmiana nazwiska po ślubie wiąże się z koniecznością wymiany różnych ważnych dokumentów. Zastanawiasz się pewnie, czy oprócz wymiany dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego musisz jeszcze o czymś pamiętać? Gdzie zgłosić zmianę nazwiska? Jeśli zdecydujesz się na zmianę nazwiska po ślubie, powinieneś również powiadomić o tym swojego pracodawcę. Jeśli prowadzić działalność gospodarczą jesteś zobowiązany do powiadomienia Urzędu Skarbowego o zmianie nazwiska. O zmianie nazwiska warto powiadomić także swój bank, uczelnię, dostawcę usług takich jak internet, telewizja, media.
Ślub to bardzo ważne wydarzenie. Kobiety bardzo często decydują się na nowe nazwisko, co jednak wiąże się z koniecznością wymiany dokumentów po ślubie. Nie da się ukryć, że wymiana dokumentów może być powodem do stresu, jednak niepotrzebnie. Ważne, aby nie zwlekać i od razu załatwić niezbędne formalności, a potem cieszyć się nowym etapem życia.
Zobacz także:- Wymiana dokumentów po ślubie – jakich formalności należy dokonać tuz po zawarciu związku małżeńskiego
- Wymiana prawa jazdy po ślubie – kiedy i jak to zrobić? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!
- Formalności po ślubie – gdzie się zgłosić i jakie dokumenty wymienić, aby w pełni wkroczyć w związek małżeński?
- Nazwisko dwuczłonowe po ślubie. Czy trzeba zmieniać? W jaki sposób łączyć nazwiska? Możliwe połączenia i warianty
- Wspólnota majątkowa – czym jest? Co musisz wiedzieć, zawierając związek małżeński? Sprawdź!
- Intercyza po ślubie – na czym polega małżeńska rozdzielność majątkowa? Kiedy podpisać intercyzę? Sprawdź!