Nazwisko dwuczłonowe po ślubie. Czy trzeba zmieniać? W jaki sposób łączyć nazwiska? Możliwe połączenia i warianty

Alicja Kamińska
Nazwisko dwuczłonowe

Jeszcze do niedawna było oczywiste, że panna młoda przyjmowała nazwisko po mężu. Jednak coraz częściej kobiety decydują się na inne rozwiązania. Również mężczyźni mają możliwość przyjęcia nazwiska swojej żony. Istnieje kilka wariantów nazwisk jakie można przyjąć po ślubie. 

Nazwisko dwuczłonowe – jak wybrać nazwisko?

W trakcie ślubu możesz zdecydować się na 3 konkretne warianty:

  • możesz zostać przy swoim nazwisku;
  • możesz przyjąć nazwisko męża, rezygnując ze swojego;
  • przyjąć nazwisko męża obok swojego.

To czy dokonasz zmiany jest kwestią całkiem indywidualną. Co ważne, każdy z małżonków może przyjąć nazwisko współmałżonka. Nie ma więc znaczenia czy na nazwisko dwuczłonowe decydujesz się tylko ty, czy również twój partner. Każde z was ma do tego pełne prawo.

Nazwisko dwuczłonowe – czy istnieje prawidłowa kolejność?

Przyjmując nazwisko dwuczłonowe musicie wspólnie ustalić jego kolejność. Nie jest bowiem dozwolone, by zmieniać kolejność nazwisk. Inna kolejność nazwisk może sugerować brak pokrewieństwa. Jeśli więc wspólnie chcecie nosić nazwisko dwuczłonowe, musicie ustalić w jakiej kolejności będzie ono zapisywane.

Nazwisko dwuczłonowe dla dziecka

Polskie prawo dopuszcza noszenie nazwiska dwuczłonowego przez dziecko. Istnieją jednak pewne zasady których należy przestrzegać.Przede wszystkim nazwiska nie mogą pochodzić od dalszej rodziny. Nazwisko dwuczłonowe dla dziecka może być jedynie połączeniem nazwiska matki i ojca. Kolejność nazwisk musi się zgadzać z tą, którą wybrali na ślubie rodzice. Zmiany nazwiska na dwuczłonowe można dokonać również, gdy rodzice zawarli ślub już po narodzinach pociechy. Warto pamiętać, że gdy dziecko ukończy 13 lat do zmiany nazwiska potrzebna jest jego zgoda.

Sprawdź!
Intercyza po ślubie – na czym polega małżeńska rozdzielność majątkowa? Kiedy podpisać intercyzę? Sprawdź!

Nazwisko dwuczłonowe – czy można zmienić po ślubie?

Jeśli podczas ślubu nie zdecydowałaś się na zmianę nazwiska, możesz to zrobić nawet kilka lub kilkanaście miesięcy po nim.Taką decyzję należy odpowiednio uargumentować, jednak nie powinien to być kłopot. Zazwyczaj urzędnicy patrzą przychylnie na sprawy związane ze zmianą nazwiska. Jest to formalność, którą należy przeprowadzić w trybie administracyjnym. Opłata za tego typu procedury wynosi 37 zł. Oprócz uzasadnienia należy przygotować skrócony odpis aktu urodzenia oraz odpis aktu małżeństwa.

Wymiana dokumentów – co podlega wymianie?

Jeśli po ślubie zmieniasz nazwisko na dwuczłonowe lub nazwisko męża, musisz pamiętać o wymianie dokumentów. Dane osobowe należy zaktualizować na takich dokumentach jak dowód osobisty, paszport, kart płatnicze, prawo jazdy. Jeśli jesteś studentką, nie zapomnij zmienić danych w legitymacji studenckiej i indeksie. Warto pamiętać, że wszelkie umowy zawarte przed ślubem również wymagają uaktualnienia. Dane należy więc zmienić także w banku czy firmie telekomunikacyjnej. Na dokonanie niezbędnej korekty danych masz 30 dni od momentu zawarcia związku małżeńskiego.

Zmiana danych po ślubie zależy od decyzji małżonków. Polskie prawo dopuszcza możliwość zmiany nazwiska zarówno u kobiet jak i mężczyzn. W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość zmiany nazwiska nawet kilka lub kilkanaście miesięcy po ślubie. Decyzję taką trzeba stosowanie uzasadnić na podaniu złożonym w Urzędzie Stanu Cywilnego. Nazwisko dwuczłonowe mogą też przyjąć dzieci.

Sprawdź!
Wymiana dokumentów po ślubie – jakich formalności należy dokonać tuz po zawarciu związku małżeńskiego 
Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
przygotowania do ślubu

Przygotowania do ślubu i wesela – o czym należy pamiętać przy organizacji uroczystości? Lista najważniejszych rzeczy

Next Article
Bukiet ślubny glamour

Bukiet ślubny glamour – z jakich kwiatów skomponować? Ciekawe połączenia kolorystyczne i dodatki

Related Posts