Piękna ceremonia ślubna i huczne wesele to marzenie wielu osób. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na ślub kościelny, czy cywilny, to bardzo ważne wydarzenie. Ten wyjątkowy dzień para pragnie świętować z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi. Rozpoczęcie nowego etapu w życiu to ogromny powód od radości i wspólnego świętowania. Jednak niestety zdarza się tak, że na drodze zakochanych pojawiają się pewne problemy. Mowa o przeszkodach małżeńskich, które uniemożliwiają zawarcie małżeństwa. Czym są przeszkody małżeńskie w prawie cywilnym, a czym w prawie kościelnym? Jakie okoliczności mogą uniemożliwić zawarcie związku małżeńskiego? Sprawdź!
Zawarcie związku małżeńskiego – nowy etap w życiu pary
Zawarcie związku małżeńskiego to piękna, wzruszająca i wyjątkowa chwila w życiu każdej Młodej Pary. Ten cudowny dzień jest rozpoczęciem zupełnie nowego etapu w życiu. Dwoje zakochanych w sobie ludzi pragnie stworzyć rodzinę i spędzić ze sobą resztę życia. Jednak organizacja takiej uroczystości to nie lada wyzwanie. Przygotowania trzeba rozpocząć już kilka miesięcy przed planowaną datą ślubu. Niestety trzeba również pamiętać o przeszkodach małżeńskich, które mogą pokrzyżować plany zakochanych. Sprawdź, czym są przeszkody małżeńskie!
Czym są przeszkody małżeńskie?
Ślub to ważne i emocjonujące wydarzenie. Jednak to również spora odpowiedzialność, ponieważ składa się przysięgę i ślubuje drugiej osobie swoją miłość i oddanie. Zdarza się, że mimo silnego uczucia, para nie może wziąć ślubu. Zastanawiasz się, czym właściwie są przeszkody małżeńskie? Otóż przeszkody małżeńskie to pewne okoliczności, które sprawiają, że para nie ma możliwości zawarcia związku małżeńskiego. Warto dowiedzieć się, jakie to okoliczności, jednocześnie trzeba podkreślić, że pojawienie się przeszkód małżeńskich nie zdarza się często.
Jakie są przeszkody małżeńskie w prawie cywilnym?
Prawo cywilne określa kilka przypadków, w których niemożliwe jest zawarcie związku małżeńskiego. Przede wszystkim w Polsce zabroniona jest bigamia, czyli pozostawanie w związku małżeńskim z kilkoma osobami jednocześnie. Kolejną przeszkodą może być wiek. Minimalny wiek pozwalający na zawarcie małżeństwa w świetne polskiego prawa to 18 lat. Jednak w pewnych przypadkach sąd może zezwolić na zawarcie związku małżeńskiego już w wieku 16 lat, jednak są to pojedyncze przypadki. Niepodważalną przeszkodą jest również pokrewieństwo, a także przysposobienie, czyli adopcja. Kolejnym problemem, który może stanąć drodze miłości, jest choroba psychiczna i ubezwłasnowolnienie. Wszystko jednak zależy od konkretnego przypadku. Wymienione przeszkody mogą stanąć na drodze do zawarcia związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego. Większość z nich pokrywa się z przeszkodami określonymi w prawie kanonicznym.
Jakie są przeszkody małżeńskie w prawie kanonicznym?
W prawie kanonicznym występuje aż dwanaście przeszkód małżeńskich. Zdecydowanie warto dowiedzieć się, jakie okoliczności mogą wpłynąć na brak możliwości zawarcia małżeństwa w kościele.
Przeszkoda wieku
Przeszkoda wieku jest właściwie taka sama jak w świetle prawa cywilnego. Minimalny wiek przyszłych małżonków to osiemnaście lat. Natomiast mogą zdarzyć się wyjątki, gdy zgodę na zawarcie związku małżeńskiego otrzyma kobieta mająca 16 lat, jednak w przypadku mężczyzn granica wieku się nie zmienia. Osoby pełnoletnie mogą już o sobie decydować i są świadome konsekwencji podejmowanych decyzji.
Przeszkoda niemocy płciowej
Kolejną przeszkodą do zawarcia małżeństwa jest niemoc płciowa, która według prawa kanonicznego oznacza brak możliwości spłodzenia potomstwa. Według kościoła małżeństwo zawiera się po to, aby stworzyć rodzinę, a także urodzić i wychować potomstwo. W związku z tym, jeśli jedna osoba jest niezdolna do podejmowania aktów mających na celu spłodzenie potomstwa, będzie to przeszkodą do zawarcia małżeństwa.
Przeszkoda węzła małżeńskiego
Bigamia nie jest dozwolona według polskiego prawa. Prawo kanoniczne również zabrania ponownego zawierania związku małżeńskiego za życia partnera. Jest to następstwem zasady nierozerwalności związku małżeńskiego. W związku z tym, jeśli jedna osoba wciąż pozostaje w innym związku małżeńskim, nie będzie mogła wziąć ślubu z kolejną osobą. Taka relacja nie będzie miała mocy prawnej.
Przeszkoda różnej religii
Przeszkoda różnej religii występuje w momencie, gdy jedna osoba jest ochrzczona w kościele katolickim, a druga nie przyjęła takiego sakramentu. Jednak nie jest to przeszkoda bezwzględna. Zakochani mogą uzyskać dyspensę, gdy jedna ze stron złoży odpowiednie oświadczenie i zrobi wszystko, aby wychować dzieci w wierze katolickiej. Natomiast druga osoba musi się na te warunku zgodzić.
Przeszkoda święceń
Osoba duchowna, która przyjęła święcenia, nie może wstąpić w związek małżeński. Można usunąć tę przeszkodę jedynie przez unieważnienie święceń lub uzyskanie dyspensy.
Przeszkoda publicznego, wieczystego ślubu czystości
W kodeksie prawa kanonicznego można znaleźć również przeszkodę dotyczącą złożenia publicznego, wieczystego ślubu czystości. Jednak również w tym przypadku można uzyskać dyspensę od odpowiedniej osoby w hierarchii kościelnej.
Przeszkoda uprowadzenia
Przeszkoda uprowadzenia dotyczy stosowania przymusu ze strony mężczyzny wobec kobiety. Nie może dojść do zawarcia związku małżeńskiego, jeśli kobieta została uprowadzona i jest zmuszana do ślubu z danym mężczyzną. Takie okoliczności nie zdarzają się często, jednak sakrament małżeństwa w takich przypadkach będzie nieważny.
Przeszkoda zabójstwa współmałżonka
Kolejna przeszkoda, którą można odnaleźć w prawie kanonicznym, dotyczy zabójstwa współmałżonka i również dotyczy skrajnych i rzadkich przypadków. To okoliczność polegająca na tym, że osoba pragnąca wejść w związek małżeński z inną osobą dopuszcza się zabójstwa swojego lub współmałżonka drugiej osoby. Taka zbrodnia nie tylko podlega karze pozbawienia wolności, ale także stanowi poważną przeszkodę do zawarcia kolejnego małżeństwa.
Przeszkoda pokrewieństwa
Pokrewieństwo stanowi przeszkodę do zawarcia związku małżeńskiego. W niektórych przypadkach można uzyskać dyspensę, jednak dotyczy to wyłącznie pokrewieństwa trzeciego lub czwartego stopnia.
Przeszkoda powinowactwa
Powinowactwo pojawia się między małżonkiem a krewnymi drugiego z małżonków. W takich przypadkach również nie ma możliwości wstąpienia w nowy związek małżeński.
Przeszkoda pokrewieństwa prawnego
Pokrewieństwo prawne powstaje na przykład w wyniku adopcji. Osoba adoptowana nie może zawrzeć związku małżeńskiego z jednym z rodziców ani z jego rodzeństwem.
Zawarcie związku małżeńskiego to odpowiedzialna i bardzo ważna decyzja, która powinna być dobrze przemyślana. Nie da się zaprzeczyć, że ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu każdej Młodej Pary, która pragnie spędzić ze sobą resztę życia. Piękna uroczystość w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego, a następnie huczne wesele to marzenie wielu osób. Jednak zdarza się, że na drodze zakochanych pojawiają się pewne problemy. Przeszkody małżeńskie to okoliczności, które uniemożliwiają zawarcie związku małżeńskiego. Choć nie występują one często, to zdecydowanie warto wcześniej się z nimi zapoznać.
Zobacz także:- Ślub jednostronny – na czym polega? Kto może wybrać tę formę zawarcia związku małżeńskiego? Sprawdź!
- Protokół przedślubny po naukach przedmałżeńskich u księdza. Obowiązki narzeczonych przed przyjęciem sakramentu małżeństwa
- Ile trwa ślub cywilny? Jak się do niego przygotować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku!
- Ślub z obcokrajowcem – inaczej, czy tak samo?
- Ślub w USC – ile kosztuje ślub cywilny i jak zawrzeć taki związek małżeński?
- Wspólnota majątkowa – czym jest? Co musisz wiedzieć, zawierając związek małżeński? Sprawdź!