Ślub to jeden z najpiękniejszych dni w życiu, niezależnie czy to uroczystość kościelna, czy też odbywająca się w urzędzie. Ślub cywilny daje możliwość zorganizowania uroczystości w niemal każdym wymarzonym miejscu. Niezależnie czy będzie to łąka, góry, czy plaża, to należy wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty do ślubu cywilnego. Szczególnie dotyczy to ceremonia za granicą, gdzie trudniej cokolwiek szybko załatwić.
Jakie należy przygotować dokumenty do ślubu cywilnego?
Warto wspomnieć, że jeśli ślub odbędzie się w Urzędzie Stanu Cywilnego w mieście zamieszkania, należy się do niego udać. W przypadku chęci zorganizowania ceremonii w innym mieście trzeba wówczas udać się do urzędu, który znajduje się w tym danym miejscu.
Przed wizytą w USC należy przygotować:
- dokumenty tożsamości do okazania (dowody osobiste, paszporty);
- dowód opłaty skarbowej;
- zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa (jeśli jest potrzebne);
- dokument od sądu, który pozwala na zawarcie ślubu przez pełnomocnika oraz pełnomocnictwo (jeśli będzie konieczna pomoc pełnomocnika);
- obywatel Polski nie posiadający polskiego aktu stanu cywilnego musi przygotować: zagraniczny odpowiednik aktu urodzenia lub w przypadku wcześniejszego przebywania w związku małżeńskim zagraniczny akt małżeństwa i dokument potwierdzający jego ustanie, unieważnienie, czy nieistnienie
Dokumenty do ślubu cywilnego – gdy druga połówka jest cudzoziemcem
W przypadku kiedy jedno z narzeczonych jest cudzoziemcem, musi przygotować taki dokument, który jednoznacznie potwierdzi, że wedle prawa w swojej ojczyźnie może zawrzeć związek małżeński. W wyjątkowej sytuacji, gdy w tym danym kraju jest wojna lub istnieje inny czynnik znacznie utrudniający zdobycie odpowiednich dokumentów, sąd może sam zdecydować o tym, czy wyrazi zgodę na dany związek małżeński, czy też nie. Dany cudzoziemiec chcący się pobrać musi zgłosić się do sądu ze względu na swój adres zamieszkania oraz w przypadku otrzymania orzeczenia, zabrać je do Urzędu Stanu Cywilnego. Jeśli ustalenie danych osobowych i jej stanu cywilnego będzie utrudnione ze względu na brak pewnych dokumentów, urzędnik może poprosić ich uzupełnienie. Ważne jest to, aby dokumenty były tłumaczone przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula.
Może być to:
- odpis aktu urodzenia;
- odpis aktu małżeństwa z dokumentem lub informacją potwierdzającą jego ustanie, unieważnienie lub nieistnienie (w przypadku, kiedy kandydat na małżonka był kiedyś w formalnym związku).
Dokumenty do ślubu cywilnego, a wizyta w urzędzie
Podczas przedślubnej wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego ustala się przede wszystkim datę planowanej uroczystości. Podczas takiej wizyty narzeczeni podpisują zapewnienie o tym, że nie wiedzą oni o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie związku małżeńskiego. Taki dokument przygotowuje urzędnik podczas tej wizyty jest ważny przez 6 miesięcy, a po miesiącu od jego złożenia, może dojść do ślubu. W przypadku chęci zorganizowania ceremonii w plenerze bądź innym miejscu poza USC, należy złożyć wniosek o ślubie poza urzędem.
Podsumowanie
Należy wiedzieć, że zawarcie związku małżeńskiego wiąże się z pewnymi opłatami, takimi jak za sporządzenie aktu małżeństwa. Jest ona obowiązkowa i wynosi 84 zł. Ślub poza urzędem to koszt 1000 zł. Mimo to nie jest to wiele, patrząc na to przez pryzmat tego, że ceremonia może odbyć się w wymarzonym miejscu. Czasami dochodzi dodatkowa opłata ustalana indywidualnie, na przykład za ślub na terenie prywatnym. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia (np. szpital, więzienie), nie pobiera się dodatkowych opłat.
Zobacz także:- Rezerwacja terminu ślubu cywilnego, czyli jak zawrzeć związek małżeński w USC? Procedury które musisz znać!
- Wymiana dokumentów po ślubie – jakich formalności należy dokonać tuz po zawarciu związku małżeńskiego
- Ile trwa ślub cywilny? Jak się do niego przygotować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku!
- Ślub cywilny – jak zawrzeć związek małżeński w urzędzie stanu cywilnego? Poznaj formalności i dokumenty!
- Ślub w USC – ile kosztuje ślub cywilny i jak zawrzeć taki związek małżeński?
- Ślub z obcokrajowcem – inaczej, czy tak samo?