Eleganckie oczepiny – gwarancja udanej zabawy

Rafał Laskowski
oczepiny

Oczepiny to część wesela często bardzo wyczekiwana przez gości. Prawda jest taka, że można je kochać lub nienawidzić. Co zrobić, by oczepiny nie były powodem do zażenowania lub rodzinnych kłótni? Jak zorganizować zabawy, by nie okazały się niesmaczne? Poznaj kulturalne zabawy na oczepiny!

Tradycyjne oczepiny, od panny do mężatki

Dzień wesela to dzień, w czasie którego panna młoda staje się żoną. Dla większości moment, w którym to się dzieje, to składanie sobie przysięgi małżeńskiej. Jednak w przeszłości to właśnie oczepiny były momentem, gdy pannie zdejmowano panieński czepiec. Pani młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieńskiego do stanu małżeństwa. Stawała się żoną. Mimo że dziś często rezygnuje się z tej części wesela, jest to tradycja sięgająca czasów słowiańskich, którą obserwujemy nie tylko w Polsce.

Jak wyglądają tradycyjne oczepiny?

W tym momencie wesela para młoda wychodzi na środek. Na początek wodzirej prosi, by panna młoda zdjęła welon lub ślubny wianek. Zdarza się również, że panna młoda rzuca swój ślubny bukiet. Wszystkie panny i niezamężne kobiety obecne na weselu powinny postarać się złapać atrybut panny młodej. Następnie wszyscy kawalerowie próbują złapać muszkę pana młodego. Mucha i wianek powinny być tak rzucone, by narzeczeni nie widzieli, do kogo rzucają. To dopiero początek tradycyjnych oczepin!

Sprawdź!
Błogosławieństwo pary młodej

Czas na nową młodą parę!

Po złapaniu atrybutów młodej pary uczestnicy zabawy stają się nową młodą parą. Na dowód tego wykonują na środku wspólny taniec. Niekiedy goście odśpiewują im gromkie „gorzko”. Jednak jeśli wiadomo, że te dwie osoby się nie znają zbyt dobrze i w dodatku przyszły na imprezę ze swoimi drugimi połówkami, nie warto tego robić. Po wyznaczeniu nowej panny młodej i pana młodego można zorganizować wspólne zabawy oczepinowe dla gości weselnych.

Oczepiny i zabawy, czyli w co się bawić?

Obecnie oczepiny weselne to tradycja związana nie tylko z rzucaniem atrybutów pary młodej, ale także z zabawami oczepinowymi. Warto uzgodnić wcześniej z zespołem lub wodzirejem, w co będą bawić się goście i nowożeńcy. Ważne jest również to, by wybrać takie zabawy, w których chcą brać udział sami nowożeńcy. Goście to zobaczą i udzieli się im entuzjazm. Jak nie bawić się w coś, na myśl czego panna młoda skacze z radości, a pan młody zakasuje rękawy z uśmiechem na twarzy? Szczera chęć zabawy jest lepsza niż namawianie!

Test zgodności

Zamiast wulgarnych zabaw oczepinowych, można wybrać takie, które zaangażują wszystkich gości weselnych i parę młodą. Jak dobrze znają się państwo młodzi? Para młoda siada do siebie tyłem i, przez podniesienie tabliczki, odpowiada na pytania zadane przez prowadzącego. Kto lepiej gotuje? Kto pierwszy zagadał? Kto w związku będzie trzymał rękę na finansach? Odpowiedzi mogą być zaskakujące dla obojga! Ponadto rozśmieszą zgromadzonych.

Sprawdź!
Walc wiedeński czy angielski? Sprawdź, czym się różnią!

Najdłuższy staż

Drugą, chętnie rozgrywaną, a zarazem elegancką zabawą oczepinową jest gra w parę z najdłuższym stażem. Zespół lub DJ zapraszają na parkiet wszystkie małżeństwa. Po chwili proszą, by pary ze stażem krótszym niż 5 lat opuściły tańczących. Następnie schodzą pary ze stażem krótszym niż 10 lat, 15 lat i tak do momentu, aż na parkiecie zostanie jedna para. To ona wygrywa nagrodę – miły upominek za staż.

Czy znasz swoich gości?

Jak długo nie widziałeś cioci? Która babcia, zamiast robić na drutach, układa pasjansa? Jesteś pewny, że znasz swoich gości weselnych? Ta zabawa weselna zweryfikuje twoją wiedzę! Para młoda siada na wprost wszystkich gości weselnych. Wodzirej nad ich głowami pokazuje jakąś cechę (np. blondyni, fani Zenka, noszący okulary itp.). Goście, którzy się z daną cechą utożsamiają, powinni wstać. Zadaniem państwa młodych jest odgadnięcie, jaka to cecha. Góra śmiechu gwarantowana!

Inne zabawy mogą być związane z konkurencją między kobietami a mężczyznami. W ten sposób można zintegrować rodziny małżonków. Kalambury, zabawy w krzesła, a nawet „zgadnij, jaka to melodia” mogą zrobić furorę w trakcie oczepin!

Kilka rad na oczepiny

Nie ma sensu przesadzać z ilością zabaw. Im ich więcej, tym bardziej przedłużone będą oczepiny, co może zmęczyć i znudzić towarzystwo. Z reguły wykorzystuje się 2 lub 3 zabawy wybrane przez parę młodą. Warto pamiętać, że rzucanie welonem zalicza się do tych zabaw. Oprócz konkursów warto zorganizować tańce. Wciągną one do zabawy wszystkich zgromadzonych. Nie musisz podobnych zabaw kumulować w jednym czasie. Nie planuj też w okolicach oczepin żadnych innych atrakcji. Dzięki temu weselnicy nie rozejdą się do swoich stolików. Możesz za to zaprosić wszystkich na zewnątrz i odpalić sztuczne ognie. To może być jedna ze wspólnych zabaw oczepinowych.

Sprawdź!
Czym są nauki przedmałżeńskie? Sprawdź przydatne informacje na temat kursów przedmałżeńskich dla narzeczonych!

Nic na siłę!

Nie zmuszaj nikogo do udziału w konkursach. Nie każdy musi przepadać za tą formą zabawy. Niektórzy wolą obserwować. Goście, którzy boją się nieprzyjemnych i ośmieszających gier, mogą się przekonać do udziału w oczepinach, gdy zobaczą, w jakiej formie są przygotowane na twoim weselu. Za udział w zabawach możesz przygotować drobne prezenty. Goście, którzy wygrają konkurs dostaną pamiątkę, która przypomni im o mile spędzonym czasie. Takie upominki mogą niektórych zachęcić do udziału we wspólnej zabawie!

Oczepiny to tradycja, od której wielu młodych obecnie odchodzi. Niepotrzebnie. Wystarczy zorganizować je z głową i dopilnować, by zabawy nikogo nie zniesmaczyły. Jest to czas na weselu, którego goście weselni mogą się obawiać, ale jednocześnie czas na integrację i wspólną zabawę. Dzięki oczepinom rodziny młodych mają okazję się poznać i wspólnie dobrze bawić. Wykorzystaj odpowiednio ten czas, a z miłą chęcią będziesz wracać pamięcią właśnie do tej części wesela.

Zobacz także:
Sprawdź!
Jaki kolor przewodni najbardziej pasuje na wesele? Myślisz, że biel? To zobacz, jak może wyglądać czarny ślub
Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
tort weselny

Jaki tort weselny wybrać? Które smaki są najlepsze? Jak powinien wyglądać tort ślubny?

Next Article
podziękowania dla druhny

Podziękowania dla druhny i drużby – hit czy kicz?

Related Posts