Brama weselna, to zwyczaj związany ze ślubem, który istnieje od dziesiątek lat. Najczęściej tworzą ją sąsiedzi, znajomi czy rodzina pary młodej. Osoby biorące udział w tej zabawie tarasują drogę samochodowi, w którym znajdują się młodzi, następnie ich pozdrawiają i otrzymują drobną słodkość, czy nawet butelkę alkoholu. Należy zachować umiar i ustalić z innymi ludźmi, czy nie powstanie zbyt dużo takich bram, ponieważ nowożeńcy mogą zacząć się niecierpliwić i denerwować.
Brama weselna – skąd pochodzi ta tradycja?
Wedle tradycji już wiele lat temu pan młody zanim ujrzał swoją narzeczoną, musiał ją wykupić. Po drodze stawiano przeszkody, tak aby go zatrzymać i otrzymać podarek w zamian za pannę młodą. Często w targowaniu się pomagał świadek pana młodego. Obecnie pod kościół narzeczeni podjeżdżają samochodem, a kiedyś natomiast szli pieszo, napotykając po drodze bramy weselne. Inne nazwa tej konstrukcji, to szlaban.
Jak zrobić bramę weselną?
Podjeżdżają pod bramę weselną należy dokładnie przyjrzeć się osobom ją organizującym tak, aby mieć pewność, że to młoda para je zna. Niekiedy obce osoby, a w szczególności pijane mogą być natrętne i próbować wymusić otrzymanie wódki. Wówczas młodą para nie wysiada, tylko świadek załatwia sprawę. W przypadkach, kiedy młodzi mają pewność, że dana brama weselna jest w porządku, można zaobserwować, że jest ona przygotowana ze wstążki lub sznurka. Liczne ozdoby, to najczęściej balony czy kwiaty. W przypadku ślubów odbywających się wieczorną porą wrażenie zrobią lampiony stojące na drodze. Osoby stojące przy takim szlabanie to najczęściej tak zwani przebierańcy. Wesoła forma tej tradycji z pewnością pozwoli na zmniejszenie stresu przedślubnego. Niekiedy narzeczeni muszą wykonać w takim miejscu przeróżne zadania.
Brama weselna – oryginalne pomysły
Zabawne stroje często są zakładane przez osoby stojące przy bramie weselnej. Często przygotowują również transparenty.
Jak jeszcze w ciekawy sposób można zatrzymać młodych?
- Młodzi muszą zanucić fragment z piosenki ich pierwszego tańca, a osoby blokujące drogę ją odgadują.
- Rąbanie drewna przez pana młodego.
- Zgadywanki i łamigłówki.
- Test wiedzy dla pary odnośnie ich samych.
Podczas tego typu zabaw, należy pamiętać, że za chwilę jest ślub, bądź wesele, dlatego małżonkowie nie mogą się ubrudzić, ani spocić. Zabawy ślubne muszą być przemyślane, tak aby nie zdenerwować młodych, ani najbliższej rodziny.
Brama weselna – jak się powinna na nią przygotować para młoda?
Choć nie ma pewności, że zakochani napotkają na swojej drodze szlaban, to na taką ewentualność powinni być przygotowani. Dzięki temu, że fanty znajdą się w bagażniku, to ominie młodych stres. W dniu ślubu należy przewidzieć wszystkie możliwe scenariusze. A co warto mieć w bagażniku, żeby móc przekroczyć bramę weselną?
Przydatne będą:
- pieniądze (monety);
- alkohol (najlepiej sprawdzi się wódka lub wino);
- spora torba cukierków, bądź innych drobnych słodyczy.
Warto mieć również pojemnik na kwiaty, ponieważ często panna młoda je otrzymuje, będąc zatrzymaną na bramie weselnej. Często dzieci również stoją i oczekują słodyczy. Najczęściej one bez problemu i szybko puszczają zakochanych. Słodycze to podstawa, jeśli chodzi o takie podarunki dla młodych ludzi, dlatego też nie może ich zabraknąć.
Podsumowanie
Należy pamiętać o tym, że bramę weselną wykonuje się na drodze pana młodego do domu panny młodej oraz na drodze do kościoła lub na salę weselną dla pary młodej. Choć to dawny zwyczaj, to nadal jest praktykowany, szczególnie gdy narzeczeni zamieszkują wieś. Osoby organizujące bramę weselną muszą brać pod uwagę godzinę rozpoczęcia ślubu, tak, aby nie zatrzymywać narzeczonych zbyt długo. Lepiej zatrzymać ich w drodze na salę weselną. Choć tradycja bramy cieszy osoby stojące przy niej, to nie zawsze podobne poczucie humoru może mieć młoda para, dlatego też powinny przygotować ją osoby z ich bliskiego otoczenia. Dzień ślubu z bramą weselną, czy bez niej, to wyjątkowy dzień, który zostanie w pamięci młodych na zawsze.
Zobacz także:- Porwanie panny młodej – filmowa fikcja, czy weselna rzeczywistość?
- Swaćba, czyli słowiańskie wesele. Zwyczaje, symbolika i przebieg ceremonii
- Toasty weselne – jak i kiedy wznosić toasty na weselu? Poznaj weselny savoir – vivre!
- Miesiąc miodowy – jak dobrze spędzić wspólny czas po ślubie?
- Jak podpisać kopertę na prezent na ślub i wesele? Cenne wskazówki
- Eleganckie oczepiny – gwarancja udanej zabawy