Ślub i wesele – jak je zorganizować, by na długo zostały w pamięci? Skorzystaj z naszych porad dla narzeczonych i gości!

Alicja Kamińska
ślub

Zaręczyny to moment, na który czeka wiele par. Przyszły narzeczony długo wybiera idealny pierścionek dla ukochanej, będący symbolem jego miłości. Jednak później, kiedy padnie to wymarzone „tak” i minie euforia związana z oświadczynami, narzeczonych czeka nie lada wyzwanie. Jest nim organizacja ślubu i wesela – wiąże się tym bowiem duża presja, której doświadczają młodzi, zwłaszcza jeżeli dążą do perfekcji.

Zmiana stanu cywilnego – najważniejsze wydarzenie w życiu

Zawarcie związku małżeńskiego to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu pary. Wtedy dwoje ludzi zaczyna wspólne życie jako mąż i żona. Chociaż coraz więcej osób mieszka ze sobą przed ślubem, stanowi on dla nich dopełnienie oraz stawia kropkę nad i. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zorganizowanie takiej uroczystości jest wymagające. Nie chodzi tu o samo wesele, przyszła para młoda musi dopełnić szeregu formalności regulowanych przez prawo małżeńskie, z których nie zawsze zdają sobie sprawę. Poza tym przed nimi wiele decyzji – między innymi dotyczących rodzaju ceremonii.

Sprawdź!
Upominek dla gości weselnych – obowiązek czy przyjemny dodatek? Podziękowania dla gości. Sprawdź, na co się zdecydować!

Ślub kościelny czy ślub cywilny – na co się zdecydować?

Wziąć ślub kościelny czy cywilny? To prywatna decyzja narzeczonych, którą podejmują zgodnie ze swoimi zapatrywaniami. Warto jednak wiedzieć, z czym wiąże się uroczystość religijna, a z czym świecka. Łączy je jedno, chęć zawarcia małżeństwa i założenia rodziny.

Ślub kościelny – wymagania formalne

Osoby, które planują ślub wyznaniowy (inna nazwa to kościelny lub konkordatowy), muszą spełnić szereg formalności. Przede wszystkim nie mogą występować takie przeszkody, jak ważny ślub z kimś innym czy bliskie pokrewieństwo. Aby ślub kościelny był ważny również w świetle prawa, trzeba udać się do USC, by otrzymać od urzędnika zaświadczenie, które stwierdza brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. W dniu uroczystości dane przyszłych małżonków oraz świadków potwierdza ksiądz, więc do kościoła należy zabrać ważne dokumenty tożsamości. Jeśli narzeczeni zdecydują się ślub kościelny, muszą wziąć udział w kursie przedmałżeńskim i spotkaniach w poradni rodzinnej, a także dać na zapowiedzi przedślubne. Warto pamiętać, że rozwód cywilny nie daje możliwości ponownego ślubowania w kościele. Jeśli parze na ceremonii religijnej, rozwodnik musi się najpierw postarać o unieważnienie sakramentu w sądzie biskupim.

Ślub cywilny – formalności

Nie wszyscy narzeczeni chcą zawierać ślub kościelny. Formalności związane z cywilną ceremonią można dopełnić podczas jednej wizyty w urzędzie. Należy się tam pojawić najwcześniej pół roku przed wybraną datą ślubu – trzeba mieć ze sobą dowód tożsamości i zaświadczenie o uiszczone opłacie skarbowej. Wtedy też wymagane jest złożenie oświadczenia przez narzeczony o braku przeciwwskazań co do możliwości zawarcia małżeństwa. Co ważne, uroczystość świecka nie musi odbywać się w urzędzie. Można ją zorganizować w innym godnym miejscu, a więc na przykład w pięknym hotelu lub plenerze. Kierownik USC dojedzie na miejsce, a nowożeńcy otrzymają akt ślubu w wybranym przez siebie otoczeniu.

Sprawdź!
W te dni najlepiej wziąć ślub. Wszystko o organizacji wesela w piątek

Przedślubne rytuały, czyli wieczór panieński i kawalerski

Zanim jednak odbędą się wszystkie uroczystości, których zadaniem jest usankcjonować związek, przyjaciele młodych organizują wieczory panieńskie i kawalerskie. To pożegnanie z wolnością, więc imprezy te są nie mniej wyczekiwane niż sam ślub. Pomysł na kawalerski i panieński to zwykle wyjście na imprezę, ale coraz częściej spotyka się też weekendowe wyjazdy. Luźna atmosfera, a także gry na wieczór panieński (panowie mniej są zainteresowani takimi rozrywkami) pozwalają parom trochę rozluźnić się przed wielkim dniem i odpocząć od wiru przedślubnych przygotowań.

Przygotowanie panny młodej do ceremonii: suknia, bukiet i dodatki

Przed ślubem koniecznie trzeba zająć się stylizacją panny młodej. To jasne, że musi różnić się od jej codziennego wyglądu, zachwycać i na długo zapadać w pamięci. Strój obejmuje nie tylko suknię, ale także wszystkie dodatki: buty, welon lub wianek ślubny, biżuterię, bolerko ślubne lub inne okrycie na chłodny dzień. Należy kupić także odpowiednią bieliznę ślubną, która będzie dopasowana do kroju kreacji, a także bukiet. On również musi pasować do całości. Nie można zapominać o odpowiednim upięciu, ślubnych paznokciach oraz makijażu – najlepsi specjaliści przyjmują zapisy na wiele miesięcy wprzód, więc wyboru nie można odkładać na ostatnią chwilę.

Jak powinien wyglądać pan młody?

Chociaż oczy gości skierowane są głównie na kobietę, to nie można zapominać o tym, jak wygląda jej współmałżonek. Nawet kameralna ceremonia wymaga elegancji, więc większość panów stawia na klasyczne smokingi ślubne. Do tego należy dobrać krawat lub muchę, a także spinki do mankietów oraz buty. Skompletowanie stylizacji to spory wydatek, więc wiele osób stawia na ponadczasowe linie, by założyć swój weselny strój także na inne okazje.

Sprawdź!
Dlaczego Instax na wesele okazać się może bardzo przydatnym rozwiązaniem? Dowiedz się więcej na ten temat!

Dekoracja kościoła i sali weselnej

W naszej kulturze ślub jest ważnym wydarzeniem, dlatego jego rangę warto podkreślić odpowiednimi dekoracjami. Pary, zanim staną na ślubnym kobiercu, decydują się przystrojenie zarówno kościoła, jak i sali weselnej. Najlepiej wziąć przy tym pod uwagę rozmiary tych pomieszczeń – w ogromnych nawach drobne bukiety i romantyczne świece staną się praktycznie niedostrzegalne. Podobnie w sali, na której odbywać się będzie zabawa weselna. Tutaj dodatkowym wyzwaniem jest zaakcentowania miejsca najważniejszych osób tego dnia. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są ścianki, które można kupić, wypożyczyć albo przygotować samodzielnie. Oprócz tego, dekorując salę, warto stworzyć motyw przewodni – łatwiej będzie stworzyć spójną całość i wybrać ozdoby.

Jaki zaplanować przebieg wesela?

Po ceremonii wszyscy uczestnicy wesela stawiają się tłumnie w miejscu imprezy. Jak zapanować nad tyloma osobami? Warto mieć osobę, która będzie czuwała nad planem przebiegu wesela. Często młodzi zatrudniają wodzireja, czasem poszczególne części zapowiadają członkowie zespołu muzycznego. Trzymając się planu, nie trzeba stresować się nieprzewidzianymi sytuacjami. Najważniejsze etapy zabawy weselnej obejmują:

  • powitanie młodej pary przez rodziców – przed wejściem do sali weselnej lub wewnątrz;
  • toast oraz obiad;
  • pierwszy taniec – młodzi często robią show, uczestnicząc wcześniej w prywatnych lekcjach;
  • oczepiny – z tego obrzędu ślubnego rzadko kto rezygnuje;
  • krojenie tortu weselnego;
  • podziękowania dla rodziców.

Rady dla gości weselnych – w co się ubrać, jaki prezent wręczyć?

Bez gości ten wyjątkowy dzień nie może się udać. Jednak zaproszenie zobowiązuje do odpowiedniego zachowania i przestrzegania zasad savoir-vivre’u. Kobiety zawsze mają dylemat, jak się ubrać na wesele. Ta kwestia została już wiele razy omówiona – odpada biała sukienka (nawet krótka), czarna sukienka na wesele także jest kontrowersyjnym wyborem, mimo że „mała czarna” stanowi kwintesencję elegancji. O ile młodzi nie mają dress codu, warto jednak postawić na jasne, pastelowe kolory. Stylizacja męska na wesele także wymaga odrobiny wysiłku. Należy ubrać się elegancko – garnitur i koszula to podstawa, formalny charakter goście weselni coraz częściej przełamują zabawnymi dodatkami takimi jak skarpetki do garnituru.

Sprawdź!
Kreatywny prezent na ślub - TOP 20 pomysłów

Weselna koperta – najpopularniejszy prezent

Obecnie najczęściej wręczanym prezentem jest koperta z pieniędzmi. Kwestia tego, jaka kwota się tam znajdzie, zależy od stopnia pokrewieństwa. Przyjęte jest, by była taka, jak koszt talerzyka – jeśli goście mają opłacony nocleg, to również wypada uwzględnić, podobnie jak zaproszenie na poprawiny. Najbliżsi pary zwykle muszą się jeszcze bardziej wysilić finansowo, kwoty, jakie wkładają do koperty, zaczynają się od 1000 zł.

Ślubne zwyczaje i przesądy

Zwyczaje i przesądy można traktować z przymrużeniem oka, jako element tradycji związanej ze ślubami. O tym po prostu nie można zapomnieć:

  • młoda musi mieć coś starego, niebieskiego i pożyczonego;
  • narzeczony kupuje przyszłej żonie buty, a ona mu koszulę;
  • pan młody nie może widzieć sukni przed uroczystym dniem;
  • mąż przenosi żonę przez próg.

Zorganizowanie ślubu to duże wyzwanie, trzeba bowiem pamiętać o wielu kwestiach i dopilnować formalności. Jednak wspomnienia pozostają na lata, później nikt nie pamięta, jak stresujący był to czas.

Zobacz także:
Sprawdź!
Planer ślubny – niezbędnik panny młodej. Zorganizuj wesele swoich marzeń przy pomocy organizera ślubnego!
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
piosenki biesiadne

Polskie piosenki biesiadne – bez nich nie ma wesela. Nasze propozycje najlepszych utworów, każdy zna ich teksty!

Next Article
po co brać ślub

Po co brać ślub - sprawdź, czy warto wchodzić w związek małżeński!

Related Posts