Komu mało uroczystości i rozrywek weselnych, ten chce bawić się dłużej. Poprawiny to staropolska tradycja, która wywodzi się z chęci pokazania się z jak najlepszej strony przed sąsiadami czy krewnymi. Najczęściej organizuje się je bezpośrednio dzień po weselu, choć nie jest to nienaruszalna reguła. Co ciekawe, poprawinami nazywa się także kontynuację imprez z innej okazji, np. chrzcin albo urodzin.
Poprawiny wesela – czym się różnią od pierwszej uroczystości i zabawy?
Mają przede wszystkim znacznie swobodniejszy charakter. Swoisty luz na poprawinach dotyczy zarówno zachowania, jak i ubioru. Zwykle państwo młodzi i goście weselni są zbyt zmęczeni wrażeniami dnia poprzedniego, by przywiązywać większą wagę do kwestii formalnych. Nie ma już tak ścisłych wytycznych, które dotyczyłyby strojów na poprawiny dla świeżo upieczonych żony i męża. Biała suknia oraz czarny smoking mogą pójść w odstawkę. Niektórzy uważają, że sukienka na poprawiny dla pani młodej powinna mieć jej ulubiony kolor.
Co się robi na poprawinach?
W drugi dzień wesela nowożeńcy poświęcają więcej czasu swoim gościom. Zwłaszcza tym, którzy na dzień ślubu przyjechali z daleka i prawdopodobnie jako pierwsi opuszczą zabawę, by wracać do domów. Liczba rozmaitych obowiązków młodej pary, które dotyczą poprawin, jest zwykle znacznie mniejsza, niż podczas samego wesela. Często więcej czasu spędzają na niezobowiązujących rozmowach z najbliższą rodziną i przyjaciółmi, niż ustalaniu oraz pilnowaniu przebiegu kolejnych wydarzeń.
Kogo zaprosić na poprawiny?
Część par młodych traktuje poprawiny jako okazję do hucznej zabawy z osobami, które z różnych względów nie zostały zaproszone na wesele. Na przykład z:
- sąsiadami;
- dalszymi znajomymi;
- przyjaciółmi rodziców, teściów;
- dalszą rodziną – rzadko widywanymi kuzynkami, kuzynami, ciotkami, wujkami itp.
Niektórzy nowożeńcy postępują dokładnie odwrotnie. Dla nich poprawiny są doskonałym pretekstem, by jeszcze bliżej zintegrować się z tymi, których kochają i lubią najbardziej.
Kiedy organizować poprawiny?
Poprawiny najczęściej organizuje się dzień po tym, kiedy zakochani stają na ślubnym kobiercu. Bardzo często w tym samym miejscu, w którym odbyło się wesele. Rzecz jasna takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Organizacja poprawin w ten sposób wymaga między innymi:
- opłacenia dodatkowego poczęstunku;
- wynajęcia sali na minimum 2 dni;
- zatrudnienia DJ-a albo zespołu weselnego na drugi dzień;
- posprzątania i ponownego przygotowania przestrzeni, w której odbywało się wesele.
Konieczność uporządkowania sali weselnej, domu lub ogrodu przekłada się na czas rozpoczęcia drugiego dnia zabawy. Podobnie zresztą jak odpoczynek i regeneracja po weselu. Z tego względu poprawiny urządza się po południu – czasami ok. 14:00–15:00, a w niektórych przypadkach nawet po 17:00. Ważne, aby przybliżoną godzinę rozpoczęcia imprezy umieścić już na zaproszeniu.
Jak zorganizować poprawiny i jak je świętować? Przykładowy program zabawy
Informację o poprawinach najlepiej przekazać razem z zaproszeniem na wesele. Czasami czas trwania poprawin określa się z góry, u innych biesiada trwa „do ostatniego gościa”. Czego nie może zabraknąć? Przykładowe poprawiny toczą się według następującego schematu:
- niedzielny obiad na powitanie;
- muzyka przygrywająca w tle;
- od czasu do czasu tańce oraz różne gry i zabawy;
- pod wieczór słodki deser;
- ograniczony alkohol – goście wracają do domów, nazajutrz czeka ich praca.
Poproś o osobne potwierdzenie obecności na weselu i poprawinach. Naturalnie kwestia menu, muzyki i atrakcji dodatkowych pozostaje całkowicie w gestii organizatorów.
Nieformalne poprawiny w ogrodzie, czyli grill dla rodziny i przyjaciół
Coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród młodych par w Polsce są poprawinowe garden party. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale wymaga nieco szczęścia do ładnej pogody. Poprawiny zorganizowane we własnym lub rodzinnym ogrodzie cechują się:
- niższymi kosztami urządzenia imprezy;
- mniejszą liczbą uczestników;
- kameralną, wolną od stresu atmosferą zabawy;
- serwowaniem potraw z grilla, które uwielbiają wszyscy Polacy.
Nocleg dla gości na poprawinach. Komu zapewnić, a kto powinien go szukać na własną rękę?
Kwestię noclegów musisz rozwiązać na długo przed weselem i poprawinami. Zwykle pierwszeństwo daje się tym osobom, które mają do pokonania najdłuższą drogę. Nie wypada, by młoda para zostawiła kogokolwiek bez opieki własnej lub kogoś z rodziny pod tym względem. Przyjęło się, że weselnikom zostającym na noc trzeba zapewnić śniadanie w dzień poprawin.
Istnieje mnóstwo sposobów na przeprowadzenie fantastycznej imprezy po weselu. Wiele zależy od liczby gości oraz możliwości finansowych. Nie ma sensu, by poprawiny urządzać na siłę – „bo tak wypada”. Jeśli małżonkowie nie mają takiej ochoty (albo koszty wesela mocno obciążają budżet), nikt nie powinien mieć do nich żadnych pretensji.
Zobacz także:- Sukienka na poprawiny dla panny młodej – jaki fason wybrać? Na co zwrócić uwagę?
- W te dni najlepiej wziąć ślub. Wszystko o organizacji wesela w piątek
- Animator na wesele – weselna zabawa dla najmłodszych gości. Jak wygląda zabawa z animatorem?
- Atrakcje dla dzieci na weselu – jak je przygotować? Sprawdzone gry i zabawy dla najmłodszych biesiadników
- Starosta weselny – kim jest ta tajemnicza postać, która pilnuje przebiegu całego wesela?
- Niania na wesele – jaki jest koszt i kiedy warto skorzystać z usługi?