Ślub i wesele to niezwykle ważne uroczystości. Z pewnością chcecie, aby zostały na zawsze w pamięci waszej i waszych gości. W ferworze przygotowań warto jednak pochylić się nad kwestiami formalności. Związek małżeński można bowiem zawrzeć na kilka różnych sposobów. W czasach PRL-u i w początkach III RP osoby wierzące musiały brać ślub dwa razy – w USC i w kościele. Po wejściu w życie konkordatu sytuacja uległa uproszczeniu. Obecnie jednak ślub państwowy i kościelny to niejedyne opcje. Sprawdź, w jaki sposób możesz wejść w związek małżeński w XXI wieku w Polsce.
Ślub cywilny – przysięga w urzędzie stanu cywilnego
Ślub państwowy jest uroczystością formalną i państwową. Po jej odbyciu narzeczeni oficjalnie stają się małżeństwem, a ich związek uznawany jest przez wszystkie organy prawne i administracyjne. Przysięga składana jest wówczas przed urzędnikiem stanu cywilnego. Możecie wziąć ślub w każdym urzędzie na terenie kraju. Nie ma obowiązku rejonizacji.
Dodatkowo od 2015 roku w Polsce można bez przeszkód wziąć ślub cywilny w plenerze. Uroczystość powinna odbywać się w miejscu bezpiecznym dla pary młodej i gości, a także zapewniający jej należytą powagę. Może to być ogród, pomost nad jeziorem, stodoła ślubna, a nawet plaża.
Aby otrzymać akt małżeństwa, trzeba złożyć odpowiednią przysięgę i uiścić należyte opłaty. Przyszli małżonkowie muszą także dostarczyć do urzędu stosowne dokumenty. Konieczny będzie:
- dowód osobisty,
- skrócony akt urodzenia,
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej,
- odpis aktu zgonu małżonka (w przypadku wdowy lub wdowca).
Ślub kościelny – ceremonia w świątyni
Ślub kościelny jest przykładem uroczystości wyznaniowej. Jeszcze do niedawna był domyślną formą zawarcia każdego związku małżeńskiego. Obecnie coraz więcej osób odchodzi od tej formy małżeństwa. Korzystają z niej przede wszystkim osoby wierzące oraz te przywiązane do tradycji.
Zasady ceremonii kościelnej opierają się na prawie kanonicznym. W tej formie możemy zawrzeć związek małżeński wyłącznie na uświęconej ziemi. Nie ma więc tak dużej swobody w urządzaniu imprez plenerowych. Para młoda składa przysięgę przed ołtarzem w kościele. Po przedyskutowaniu sprawy z biskupem można zdecydować się na uroczystość w plenerowej kaplicy, jest to jednak dosyć rzadka praktyka.
Warto wspomnieć, że ślub kościelny również nie jest wolny od formalności. Na trzy miesiące przed ustaloną datą w kancelarii parafialnej trzeba spisać protokół przedślubny. Konieczne będzie także dostarczenie tam kompletu dokumentów. Oprócz tych koniecznych również podczas ślubu cywilnego trzeba przedstawić również:
- potwierdzenie odbycia spotkać w poradni rodzinnej i nauk przedmałżeńskich,
- metrykę chrztu,
- zaświadczenie o spowiedzi,
- zaświadczenie o chodzeniu na lekcje religii (nie jest wymagane we wszystkich parafiach).
Ślub konkordatowy – jedna przysięga małżeńska
Od 1993 roku w Polsce można brać ślub konkordatowy. Jest to nic innego, jak tylko połączenie ślubu cywilnego z kościelnym. Konkordat to nazwa umowy międzynarodowej, która została zawarta między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską. Reguluje ona między innymi kwestie małżeństw sakramentalnych zawieranych w kościołach rzymskokatolickich.
Ślub łączący w sobie dwa obrządki odbywa się w kościele. Umożliwia on młodej parze złożenie jednej przysięgi. Za pośrednictwem kancelarii parafialnej załatwiane są wszystkie formalności, aby ślub został uznany także przez organy państwowe.
Tego typu uroczystość to duże uproszczenie dla osób wierzących, które jeszcze trzy dekady temu musiały organizować podwójne uroczystości, aby ich związek mógł posiadać moc prawną.
Ślub humanistyczny – czy ma moc prawną?
Jeszcze do niedawna mieliśmy do wyboru trzy rodzaje ślubu. W ostatnich latach jednak coraz częściej słyszy się o tak zwanych uroczystościach humanistycznych. Co oznacza to określenie?
Jeżeli zdecydujesz się zawrzeć ten nietypowy rodzaj ślubu, będziesz mieć możliwość dostosowania całej uroczystości do swoich potrzeb i do wyznawanych przez siebie wartości. Tego rodzaju zaślubin nie udziela osoba duchowna ani urzędnik stanu cywilnego. Robi to tak zwany celebrans, który jednocześnie czuwa nad przebiegiem całej uroczystości.
Warto pamiętać, że ta forma zaślubin jest jedynie symboliczna. Aby ceremonia mogła mieć moc prawną, trzeba zgłosić się do urzędu i podpisać właściwe dokumenty dotyczące ślubu. Ten sposób wejścia w związek małżeński jest więc najczęściej formą ślubu cywilnego. Jednocześnie jest to jedyna forma zaślubin, dostępna w Polsce dla osób tej samej płci. Nie ma niestety skutków prawnych, dla wielu jest jednak alternatywą dla ślubu za granicą.
Organizacja ślubu symbolicznego nie wymaga równoczesnego podpisywania papierów w urzędzie, jeżeli nie zależy wam na formalnościach. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że ta ceremonia nie jest dostępna dla każdego. Nie mogą wziąć go m.in. osoby, które mają już małżonków, są nieletnie lub niezdolne do wykonywania czynności prawnych. Trzeba wcześniej poświadczyć o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. W przeciwnym wypadku ceremonia nie dojdzie do skutku.
Ślub za granicą – co trzeba wiedzieć?
Romantyczne wybrzeża Włoch, czy Francji kuszą Polaków, którzy chcą mieć piękny ślub w plenerze. Trzeba jednak pamiętać, że przygotowania do ślubu w innym kraju trzeba rozpocząć jeszcze w Polsce. Musicie zacząć przynajmniej trzy miesiące przed planowaną datą.
Konieczny jest odpis aktu małżeństwa w języku polskim oraz jego tłumaczenie uwierzytelnione na język urzędowy państwa, w którym organizujemy uroczystość. Będziecie musieli także uzyskać zaświadczenie o zdolności prawnej do wzięcia ślubu poza granicami Rzeczpospolitej. W momencie zawierania ślubu niezbędna będzie także obecność polskiego konsula.
Rodzaje uroczystości ślubnych – podsumowanie
Niezależnie od tego, czy chcesz zawrzeć ślub w kościele rzymskokatolickim, czy interesuje cię tylko ceremonia symboliczna, powinieneś zapoznać się ze wszystkimi procedurami, których trzeba dopełnić przed wstąpieniem w związek formalny z drugą osobą.
Jeżeli jesteś osobą wierzącą, a jednocześnie pragniesz, aby twój związek był uznawany za formalny przez organizacje państwowe, nie musisz podpisywać papierów dwa razy. Konkordatowy łączy w sobie uroczystość państwową i wyznaniową. Jeżeli jednak w ogóle nie interesują cię kwestie formalne, możesz zdecydować się na piękną ceremonię symboliczną, która będzie zgodna z wyznawanymi przez was wartościami.
Zobacz także:- Ile trwa ślub cywilny? Jak się do niego przygotować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku!
- Ślub z obcokrajowcem – inaczej, czy tak samo?
- Ślub w kościele, czyli sakrament małżeństwa. Poznaj formalności przed ślubem kościelnym i przysięgą małżeńską!
- Ślub konkordatowy – dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne!
- Ślub jednostronny – na czym polega? Kto może wybrać tę formę zawarcia związku małżeńskiego? Sprawdź!
- Ślub cywilny – jak zawrzeć związek małżeński w urzędzie stanu cywilnego? Poznaj formalności i dokumenty!