Ślub prawosławny. Moda ślubna, zwyczaje i przebieg ceremonii

Rafał Laskowski
ślub prawosławny

Ślub prawosławny w pigułce:

  • Przygotowania do ślubu w cerkwi są prostsze niż u katolików.
  • Ceremonia trwa około 2 godzin i dzieli się na Zaręczyny i Ukoronowanie.
  • Cechy charakterystyczne ślubu prawosławnego to symbole i rytuały powtarzane 3 razy.
  • Moda ślubna wygląda podobnie, jak w Kościele katolickim. Tradycja wymaga jednak zakrycia ramion, a u obecnych wiernych także kolan. Dlatego panie mają dłuższe sukienki, a na ramionach chusty lub żakiety.

Ślub prawosławny. Na czym polegają przygotowania do zaślubin?

Nie jest wymagany kurs przedmałżeński, a same przygotowania trwają około 6 tygodni. Para narzeczonych ustala termin ślubu prawosławnego i przynosi metryki chrztu. W przypadku ślubu konkordatowego również zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego. Młodzi odbywają 3 spotkania z duchownym, zwanym batiuszką, który objaśnia przebieg ceremonii oraz istotę ślubu prawosławnego. Tak jak w Kościele katolickim, wygłaszane są 3 zapowiedzi przedślubne. Jeśli jedno z narzeczonych jest katolikiem, to musi dostarczyć zaświadczenie od biskupa swojej diecezji o zgodzie na ślub w cerkwi.

Jak przebiega ceremonia ślubu prawosławnego?

Młoda para czeka na batiuszkę w drzwiach wejściowych, trzymając w rękach ikonę od rodziców. Uroczystość ślubu prawosławnego zaczyna się od Zaręczyn, czyli pobłogosławienia i wymiany obrączek. Duchowny wprowadza młodych do świątyni i podaje im zapalone świece. Odczytuje ewangelie i inne modlitwy. Śpiewane są uroczyste pieśni. Przysięga polega na tym, że młodzi zapewniają, iż wstępują w związek świadomie i bez żadnego nacisku. Następnie batiuszka dokonuje symbolicznej koronacji pary młodej. Świadkowie trzymają bogato zdobione korony nad głowami młodej pary przez około pół godziny. Ceremonia kończy się uroczystym błogosławieństwem.

Sprawdź!
Ślub w namiocie – jak zorganizować ślub i wesele w plenerze?

Ślub prawosławny. Symbolika i rytuały w cerkwi

Podczas modlitw młoda para stoi na białej, bogato zdobionej tkaninie, symbolizującej czystość ich intencji i czystość związku małżeńskiego. Większość formuł wypowiadana jest po 3 razy. Nakładanie koron symbolizuje dążenie do Królestwa Bożego. Batiuszka przewiązuje dłonie młodej pary stułą, bierze w ręce krzyż i trzykrotnie obchodzi wraz z młodymi ołtarz. Młoda para podczas przechodzenia obok ikonostasu, skłania głowy na znak wiary i czci. Na koniec ceremonii młodzi modlą się przed Rajskimi Drzwiami. Bogaty wystrój świątyni, charakter obrzędów ślubu prawosławnego oraz ilość zapalonych świec sprawiają, że uroczystość jest bardzo podniosła.

Ślub prawosławny. O czym warto wiedzieć?

Poznaj ciekawostki, związane ze ślubem prawosławnym:

  • śluby nieudzielane są w soboty, a najczęściej w piątki lub w niedzielne popołudnia;
  • duchowny prowadzi obrzędy w języku starocerkiewnosłowiańskim;
  • każde z narzeczonych ma parę swoich świadków, co przydaje się podczas uroczystego przytrzymywania koron, a jedna z druhen trzyma też dwie wiązanki – swoją  i panny młodej;
  • jeśli chodzi o modę ślubną – pan młody wybiera zwykle klasyczny ciemny garnitur, a panna młoda białą lub kremową suknię z welonem lub bez, powinna też mieć zasłonięte ramiona;
  • przed wyjściem z cerkwi młoda para całuje się, a pani młoda przekłada poszetkę do drugiej butonierki.  

Ślub prawosławny jest długi, ale bardzo podniosły. Po wyjściu młoda para obsypywana jest kwiatami i monetami, a potem przyjmuje od gości życzenia. Zabawa weselna przebiega podobnie jak u katolików. 

Sprawdź!
Ślub w górach – dla amatorów wspinaczki i klimatycznych krajobrazów
Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
złota sukienka na wesele jakie dodatki

Złota sukienka na wesele. Jakie dodatki pasują do eleganckiej złotej sukienki?

Next Article
wyjście z kościoła

Wyjście z kościoła młodej pary. Jak uświetnić tę wyjątkową chwilę?

Related Posts