Przed 2020 rokiem podstawowymi kryteriami były możliwości finansowe i zachcianki państwa młodych. Kto znalazł odpowiednie miejsce i miał dość pieniędzy, mógł zorganizować wesele na 100, 300 albo i wielokrotnie więcej osób. Koronawirus, który wywołuje chorobę COVID-19, wszystko wywrócił do góry nogami. To aktualnie obowiązujące obostrzenia sanitarne decydują, ile osób – na weselu, komunii, chrzcinach i podobnych ceremoniach – może przebywać w jednym pomieszczeniu. Informacji na ten temat szukaj na stronach rządowych, w mediach oraz bezpośrednio u organizatorów przyjęć weselnych.
Ile osób na weselu – sytuacja unormowana. Kogo koniecznie zaprosić na ślub?
Załóżmy, że w momencie kiedy to czytasz, w Polsce nie obowiązują żadne limity osób. Możesz wziąć ślub w dowolnie wybranym terminie, reżim sanitarny całkowicie zniesiono, a możliwości organizacji wesel są niczym nieograniczone. Czym się kierować przy wyborze sali i rozsyłaniu zaproszeń? To, ile osób przyjmiesz na weselu, zależy przede wszystkim od ciebie i twojego przyszłego współmałżonka. Kiedy przygotowujesz listę gości, musisz wziąć pod uwagę:
- koszty organizacji zabawy;
- pojemność sal weselnych i innych przestrzeni do organizacji takich imprez;
- stopień pokrewieństwa i zażyłość relacji;
- ewentualne konflikty pomiędzy gośćmi. Osoby, które się nie znoszą, nie zawsze są w stanie zapanować nad sobą w imię radosnego świętowania zaślubin (szczególnie po wypiciu alkoholu);
- osoby towarzyszące zaproszonym gościom.
To do pary młodej – i być może wspierających finansowo rodziców – należy decyzja, czy organizują kameralne wesele dla wąskiego kręgu najbliższych osób, czy planują wielką i huczną uroczystość.
Ile osób na weselu – śluby i wesela w trakcie pandemii koronawirusa
Na początku restrykcje były ścisłe, praktycznie całe życie zamarło. Z czasem wprowadzano limity, ale ich przestrzeganie i kontrolowanie budziło wiele kontrowersji – m.in. z uwagi na słabą podstawę prawną (drogą rozporządzenia, a nie ustawy). Pojawienie się szczepionki pozwoliło na wprowadzenie nowych reguł. Na weselach może bawić się określona liczba osób, ale do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Mowa tu o tzw. pełnym zaszczepieniu, z ważnym certyfikatem covidowym (minimum dwie dawki lub kolejne dawki przypominające). Jednak fatalna konstrukcja przepisów sprawia, że to martwe prawo. W praktyce wystarczy ustna deklaracja gościa o zaszczepieniu, by nie wliczać go do limitu gości.
Zasady organizacji wesel – kalendarium rozporządzeń i nowych obostrzeń sanitarnych
Od początku pandemii limit gości dopasowywano (lub nie) do bieżących rekomendacji Rady Medycznej. Dozwolona liczba osób na weselu mogła zmienić się nawet z dnia na dzień. Czasami ogłaszało je Ministerstwo Zdrowia, innym razem o poluzowaniu zasad mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Fragmentaryczne kalendarium wydarzeń i decyzji z ostatnich lat uświadomi ci, jak bardzo i jak szybko mogą się zmienić limity osób wspólnie bawiących się na weselach:
- 15 marca 2020 – zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób;
- 24 marca 2020 – zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób (z wyjątkiem obrzędów kultu religijnego – limit 5 osób);
- 15 maja 2020 – 50 gości na zewnątrz i do 25 osób wewnątrz lokalu;
- 30 maja 2020 – w ramach zgromadzeń i wesel może gromadzić się do 150 osób;
- 8 sierpnia 2020 – obostrzenia dla poszczególnych powiatów, w tym ograniczenie liczby uczestników zgromadzeń do 100 osób;
- 28 listopada 2020 – restauracje mogą tylko dowozić na wynos, w kościołach maksymalnie 1 osoba na 15 m²;
- luty 2021 – kolejne branże są odmrażane, lecz jedynie w ścisłym reżimie sanitarnym;
- czerwiec 2021 – poluzowanie restrykcji dla całej gospodarki, do 150 osób na weselach;
- 1 grudnia 2021 – alertowy pakiet obostrzeń, w tym limit 100 osób na weselach;
- 1 marca 2022 – żadnych ograniczeń liczby gości na weselach.
Ile osób może być na weselu? To znajdziesz aktualne przepisy i wytyczne!
Pomimo kolejnych fal zakażeń i nie najlepszych wyników akcji szczepienia, od początku 2022 roku polski rząd decyduje się na systematyczne luzowanie obostrzeń. Od marca na weselach i przyjęciach może być dowolna liczba osób – zniesiono również limity w sklepach i restauracjach, a dyskoteki i kluby wznowiły działalność. Nie można jednak całkowicie wykluczyć scenariusza, w którym kolejna mutacja wirusa lub inne okoliczności zagrożą całkowitą niewydolnością systemu opieki zdrowotnej. Wtedy na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski – albo jego następca – ogłosi kolejny, trudny do przewidzenia zestaw restrykcji.
A więc ile osób na weselu? Zorganizowanie wesela samo w sobie stanowi ogromne wyzwanie. Pandemia (i wojna tuż za polską granicą) zdecydowanie nie ułatwiają sprawy. Część narzeczonych chce się pobrać jak najszybciej, inni odkładają zaślubiny na bliżej nieokreśloną przyszłość. Koszty wesel rosną, a para młoda chce świętować w jak największym gronie. Jeśli niekorzystne okoliczności i nagłe zmiany zaskoczą cię już po rozesłaniu zaproszeń i potwierdzeniu obecności, jak najszybciej poinformuj gości o dalszych krokach, jakie zamierzasz podjąć.
Zobacz także:- Jakie wino na wesele wybrać i ile go kupić? Białe czy czerwone? Słodkie czy wytrawne? Przeczytaj nasz przewodnik!
- Wesele bez alkoholu – czy jest możliwe? Poznaj najnowszy kontrowersyjny trend ślubny!
- Co musisz wiedzieć, organizując ślub w ciąży? Poznaj najlepsze porady i zaplanuj wesele swoich marzeń!
- Jakie są obowiązki matki pana młodego na weselu? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, w jaki sposób pomóc nowożeńcom!
- Dzieci na weselu – czy powinny znaleźć się wśród gości?
- Poprawiny, czyli dwudniowe wesele dla nowożeńców. Jak świętować i organizować poprawiny wesela – poradnik