Twój syn niedługo stanie na ślubnym kobiercu? To dla ciebie na pewno bardzo stresujący moment i chcesz w pełni w nim uczestniczyć. Jednak w jaki sposób pomóc parze młodej, jednocześnie nie będąc zbyt natarczywą? W artykule przedstawimy obowiązki matki pana młodego na weselu i podpowiemy, jak możesz zaangażować się w organizację ceremonii.
Błogosławieństwo – intymny moment między dziećmi a rodzicami
Błogosławieństwo udzielane parze młodej przez rodziców to tradycja, która wciąż jest praktykowana. Zwykle udziela się go tuż przed wyjazdem nowożeńców do kościoła. Zakochani klękają przed rodzicami, a ci wykonują nad nimi znak krzyża, wypowiadając przy tym słowa „Niech Cię Pan Bóg błogosławi”. To chwila, która potrafi wzruszyć nawet osoby, które nie praktykują wiary na co dzień.
Powitanie chlebem i solą – obowiązek rodziców pary młodej
Powitanie młodej pary chlebem i solą to polska tradycja licząca kilkaset lat. To produkty, które symbolizowały miłość, dobrobyt, bogactwo i trwałość, a skosztowanie ich przez zakochanych miało przynosić im szczęście w małżeństwie. Mamy podają parze chleb i sól, a ojcowie wódkę. Po jej wypiciu państwo młodzi wyrzucają za siebie kieliszki, a potłuczone szkło ma symbolizować pomyślność na nowej drodze życia.
Obowiązki matki pana młodego na weselu – jak pomóc w organizacji imprezy?
Zakres obowiązków matki pana młodego na weselu w głównej mierze zależy od jej zaangażowania i relacji z przyszłą synową. Najważniejszym zadaniem jest ustalenie wspólnej kreacji z mamą panny młodej. Według tradycji to ona jako pierwsza udaje się na zakupy. Po wyborze stroju przekazuje o nim informacje matce swojego przyszłego zięcia, a ta powinna dostosować do niej swoją stylizację. Jednak w przypadku, gdy macie ze sobą dobre relacje, możecie razem wybrać się na zakupy i wspólnie wybrać kreacje.
Jednym z obowiązków matki pana młodego jest przygotowanie listy gości ze strony ich rodziny. Pamiętaj jednak, że ma to być jedynie sugestia i pomoc, a nie narzucanie swoich wymogów. Ostateczna decyzja dotycząca tego, kogo zaprosić na wesele należy do syna i jego przyszłej żony.
Zgodnie z tradycją rodzice państwa młodych witają gości przybyłych na imprezę. Przeważnie większość zaproszonych kieruje się w stronę mamy, szybko się przedstawia i uściska dłoń. To mały gest, ale pomaga przełamać pierwsze lody i zacząć zacieśniać więzy z nową rodziną.
Obowiązki matki pana młodego na weselu – ustal je z nowożeńcami!
Istnieją pewne tradycje i zwyczaje, jednak musisz pamiętać, że ślub to przede wszystkim święto zakochanych. Obowiązki matki pana młodego na weselu zawsze powinny być skonsultowane z przyszłymi małżonkami. Jeśli masz dobry kontakt z synem i jego narzeczoną, proponuj pomoc. Jednak nigdy nie powinnaś próbować narzucać swojego zdania.
Zobacz także:- Jakie słowa wymówić podczas powitania chlebem i solą? Poznaj znaczenie tradycji i sprawdź, co musisz o niej wiedzieć!
- Czy polskie wesela da się poznać po tradycjach i zwyczajach? Poznaj nasze rodzime oraz zapożyczone tradycje weselne
- Jakie piosenki dla rodziców poruszają serca i wyciskają łzy z oczu? Top lista utworów na podziękowanie dla rodziców
- Przyśpiewki weselne – czemu służy ta tradycja?
- Zapowiedzi przedślubne są obowiązkowe dla wszystkich par planujących ślub kościelny! Co musisz o nich wiedzieć?
- Co musisz wiedzieć, organizując ślub w ciąży? Poznaj najlepsze porady i zaplanuj wesele swoich marzeń!