Jak znaleźć fotografa na wesele? Jakie cechy ma najlepszy fotograf ślubny? Cennik i nie tylko.

Rafał Laskowski
fotograf ślubny

Czy fotografować każdy może? Nie bez powodu aparat czy kursy doszkalające to tak duży wydatek. Czy wiesz, że obiektyw może kosztować nawet kilkanaście tysięcy? To ten jeden rekwizyt może właśnie sprawić, że zdjęcia ślubne będą rzeczywiście niezwykłe! O co jeszcze, oprócz samych zdjęć, może zadbać fotograf na ślub? Ile trzeba zapłacić za jego usługi? Sprawdź to już teraz! Zapraszamy do lektury.

Jak znaleźć fotografa na ślub?

Najpierw warto poradzić się najbliższych, którzy mają za sobą ten wyjątkowy dzień. Być może ty i twój partner byliście ostatnio na przyjęciu weselnym i dostaliście od młodej pary zdjęcia, które wam się spodobały? Co jasne, internet gromadzi wielu usługodawców. Jak szukać? Kieruj się przede wszystkim opiniami, a także częstotliwością uaktualniania strony np. na Facebooku. Większość profesjonalnych fotografów ślubnych chce się pochwalić swoją pracą i mieć jak najwięcej zdjęć w swoim portfolio. Jeśli ostatnie fotografie są sprzed kilku lat, powinno dać ci to do myślenia. Jeśli angażujesz wedding plannera, zapewne pomoże ci w znalezieniu odpowiedniej osoby.

Sprawdź!
Wesele w stylu glamour — kwintesencja elegancji, czy przereklamowany kicz?

Naturalna fotografia ślubna – od czego zacząć?

Dla większości przyszłych nowożeńców jedyne, co ma wpływ na wybór, to cena i pewnego rodzaju naturalność zdjęć. Najlepszy fotograf z bogatym portfolio może zarobić blisko 10 000 zł! Oczywiście, na cenę mogą się składać też inne usługi – m.in. krótki film czy plener ślubny w innym terminie i miejscu. Mamy jednak dobrą wiadomość. Koszty nie muszą być aż tak wysokie, nawet w przypadku dobrego fachowca. Musisz wziąć jednak pod uwagę terminy. W branży ślubnej usługi takich specjalistów zarezerwowane są zwykle na kilka lat do przodu. Pamiętaj o tym, zwłaszcza jeśli planujesz dzień ślubu latem.

Sesja narzeczeńska, czyli poznajmy się

Jeśli szukacie fotografa ślubnego, początkiem współpracy może być sesja narzeczeńska. To pierwszy kontakt z usługodawcą. Dzięki niemu jesteście w stanie sprawdzić, jak pracuje i jak czujecie się w jego towarzystwie. Nie każdy urodził się z darem swobodnego pozowania, więc taka sesja jeszcze przed najważniejszym dniem może się okazać bardzo pomocna. Same fotografie mogą także stać się pamiątką na lata.

Reportaż ślubny

Ślub i wesele to wyjątkowa chwila, gdy przysięgacie sobie miłość. Reportaż ze ślubu składa się z kilkuset (średnio ok. 300) fotografii. Znajdą się w nim:

  • wyjątkowe portrety;
  • zdjęcia weselne obrazujące zabawę i tańce;
  • fotografie wykonane podczas ceremonii.

Nie musisz się przejmować złym oświetleniem czy nietrafioną miną. Profesjonalista zawsze zadba o odpowiedni kadr i wie, że naturalne zdjęcia ślubne są obecnie najbardziej pożądane. Reporterskie ujęcie może przyjąć naprawdę różne formy i przedstawi waszą historię tak, jak tego chcecie. Dobry fotograf sprawi, że para młoda nawet nie odczuje jego obecności i będzie się czuła swobodnie.

Sprawdź!
Wesele w ogrodzie - jakie oświetlenie wybrać?

Film ślubny

Czy fotograf może przygotować także film? Czy leży to w jego kompetencjach? Z reguły wielu profesjonalistów ma w swojej ofercie krótki film, utrwalający ulotne chwile tego dnia. To skrót najważniejszych momentów, o których nigdy nie zapomnisz. Zdarza się też, że fotograf współpracuje z filmowcem. W takiej sytuacji możesz liczyć na bardzo ciekawy efekt i profesjonalizm. Bez względu na to, co wybierzesz, fotografia i film będą nieocenioną pamiątką.

Sesja plenerowa

Krótka sesja ślubna jest zwykle zawarta w reportażu. Możesz jednak skorzystać z opcji plenerowej, ponieważ sesje zdjęciowe mają niepowtarzalny klimat. Profesjonalista jest w stanie ci doradzić przy wyborze lokalizacji, aby była zgodna z motywem przewodnim i upodobaniami. Najczęściej są to okolice miejsca zamieszkania. Wiele takich sesji wygląda naprawdę ciekawie, zwłaszcza ujęcia na tle zieleni.

Profesjonalna fotografia ślubna – co jeszcze warto wiedzieć?

Każda para młoda nie może się doczekać efektów pracy usługodawców. Czas oczekiwania na zdjęcia od fotografa ślubnego nie należy do najkrótszych. Co to oznacza? Można czekać tygodniami, a czasem oczekiwanie to kilka miesięcy, ponieważ sezon letni w branży ślubnej rządzi się swoimi prawami. Forma otrzymanych zdjęć może być różna. Popularne stały się fotoksiążki i fotoalbumy. Jest też oczywiście forma cyforwa. Obecnie to przede wszystkim pendrive ze zdjęciami i filmem z wesela.

Dobry fotograf ślubny – formalności, których musisz dopełnić

Umowa to podstawa podczas organizacji wesela. Powinna zostać sporządzona w dwóch egzemplarzach. To ona będzie bazą do ewentualnych roszczeń dla każdej ze stron. Powinna określić:

  • koszt usługi;
  • elementy wchodzące w skład usługi;
  • godziny pracy fotografa;
  • odpowiedzialność (m.in. za sprzęt);
  • co stanie się w przypadku niedyspozycji fotografa w dniu ślubu;
  • zaliczkę;
  • czas oczekiwania na zdjęcia;
  • ewentualne koszty dodatkowe.
Sprawdź!
Atrakcje dla dzieci na weselu – jak je przygotować? Sprawdzone gry i zabawy dla najmłodszych biesiadników

Fotograf na ślub i wesele – cennik

Teoretycznie każdy mógłby wykonać zdjęcia, przecież wystarczy aparat fotograficzny, prawda? Lepiej jednak zaufać fachowcom. Szukając fotografa ślubnego, warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Wydaje się, że budżet 4000 zł powinien wystarczyć na dobrego specjalistę w swojej dziedzinie. Co jasne, może być jeszcze drożej, jeśli ktoś ma większą renomę, ale wspomnieliśmy już, że warto zachować rozsądek. Koszt różni się także, biorąc pod uwagę lokalizację – fotograf ślubny w Warszawie będzie droższy niż w małym mieście.

Więcej informacji o tym, ile zarabia fotograf ślubny, znajdziesz na stronie: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/ile-zarabia-fotograf-slubny

Terminy u wielu specjalistów z branży ślubnej są prawdziwie oblegane. Warto jednak być cierpliwym i wybrać osobę, która potrafi uchwycić najważniejszy dzień młodej pary w naprawdę wyjątkowy sposób. Świetnie wykonane zdjęcia, pełne prawdziwych emocji pozostaną pamiątką także dla kolejnych pokoleń. Jeśli zdecydujesz się dodatkowo np. na sesję w plenerze lub reportaż ślubny, wspomnienia mogą być jeszcze bardziej żywe w kolejnych latach. Historie ślubne, które zostaną uwiecznione, będą niezwykle ciekawą opowieścią, szczególnie dla dzieci czy wnuków wiele lat później.

Zobacz także:
Sprawdź!
Menu weselne w 2022 roku – idealnie przemyślane potrawy, których nie może zabraknąć na twoim weselu
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
auto do ślubu

Auto do ślubu – czy wynajem samochodu do ślubu ma sens? Dowiedz się, jak wynająć odpowiednie pojazdy ślubne!

Next Article
atrakcje dla dzieci na weselu

Atrakcje dla dzieci na weselu – jak je przygotować? Sprawdzone gry i zabawy dla najmłodszych biesiadników

Related Posts