Ślub córki lub syna to prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego rodzica. Nierzadko zdarza się, że nie mają oni okazji poznać wybranka serca swojego dziecka przed oświadczynami. W takiej sytuacji organizuje się zmówiny, czyli pierwsze spotkanie przyszłych teściów. Dowiedz się o nich więcej z naszego artykułu.
Zmówiny – pochodzenie tradycji
Tradycja organizowania zmówin powstała kilkaset lat temu, kiedy to głównie rodzice decydowali o szczegółach wesela, wysokości posagu i przekazaniu majątku. Działo się tak, ponieważ zwykle małżeństwa były aranżowane, a priorytetem były korzyści rodzin, a nie miłość młodych ludzi. Dziś zmówiny nie mają tak oficjalnego charakteru i służą głównie lepszemu poznaniu się rodziców, a niekiedy ustaleniu szczegółów finansowania ślubu narzeczonych.
Organizacja zmówin – wszystko, co musisz wiedzieć
Najlepiej nie zwlekać i zorganizować zmówiny od razu po wręczeniu pierścionka zaręczynowego. W przeszłości zwykle odbywały się one w domu panny młodej, jednak obecnie narzeczeni częściej wybierają restaurację lub własne mieszkanie, jeśli mieszkają już razem.
Jak przebiegają zmówiny?
To jak powinny przebiegać, w dużej mierze zależy od pary młodej. Jeśli wiadomo, że rodzice są tradycyjni, warto to uszanować i poprosić tatę wybranki o zgodę na ślub z córką. Przyszły mąż i jego rodzice powinni mieć ze sobą mały podarunek dla przyszłej synowej i teściów. Dla pań warto kupić kwiaty, a dla panów butelkę dobrego alkoholu. Według zasad z propozycją przejścia na „ty” zawsze wychodzi najstarszy rodzic.
O czym rozmawiać w trakcie spotkania?
Oczywiście ustalenie szczegółów ślubu, listy gości i wydatków związanych z uroczystością jest bardzo ważne, ale pierwsze spotkanie ma służyć głównie przełamaniu pierwszych lodów i zacieśnianiu więzi z nowymi członkami rodziny. Prawdopodobnie pojawi się wiele pytań dotyczących zainteresowań, wykształcenia, kariery i planów na przyszłość. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i dobrego humoru.
Czy trzeba organizować zmówiny?
Obecnie nie ma obowiązku organizowania zmówin, jednak w większości przypadków warto to zrobić. Jeśli oczekujesz od rodziców partycypowania w kosztach ślubu i wesela, takie spotkanie może być świetną okazją do omówienia ich. W dodatku zjedzenie pysznego obiadu we wspólnym gronie to doskonały sposób na zacieśnianie więzi rodzinnych, które stanowią niezbędny element szczęśliwego życia. Warto zadbać o nie odpowiednio wcześnie.
Zmówiny wcale nie muszą być przykrym obowiązkiem, jeśli podejdzie się do nich z odpowiednim nastawieniem. Potraktuj je jak zwyczajne rodzinne spotkane i okazję do tworzenia się waszej nowej rodziny. Najlepiej zorganizować je w restauracji, by uniknąć stresu związanego z przygotowaniem posiłku w domu.
Zobacz także:- Podziękowania dla rodziców – ślub i wesele. Jaki prezent dla rodziców wybrać?
- Błogosławieństwo pary młodej
- Polterabend — przedweselny zwyczaj tłuczenia na szczęście szkła i porcelany
- Pokładziny – co to za zwyczaj i skąd się wywodzi? Korzenie tradycji, która spędzała sen z powiek kobiet
- Swaćba, czyli słowiańskie wesele. Zwyczaje, symbolika i przebieg ceremonii
- Przesądy ślubne – sprawdź, które zabobony weselne przynoszą szczęście, a na co lepiej uważać