To jest jedna z bardziej strategicznych i często stresujących decyzji, jakie jakie przed wami stoją. Usadzenie gości weselnych może być problemem. W jaki sposób na sali rozmieścić każdy stolik? Czy dzieci, jeśli są obecne na weselu, powinny siedzieć przy rodzicach, czy może wszystkie razem w jednym miejscu? Sprawdźcie, co zrobić, by wszyscy czuli się swobodnie w czasie zabawy!
Kto siedzi przy stole prezydialnym?
Stół prezydialny to najważniejsze miejsce na weselu. To przy nim siadają państwo młodzi. Kto jeszcze? Według tradycji siadają przy nim rodzice weselni i świadkowie. Zamiast nich przy najważniejszym stole zasiąść mogą dziadkowie lub wszystkie zaproszone dzieci.
Usadzenie gości weselnych – zróbcie plan!
Możecie ustawić stoły w taki sposób, by osoby, które się razem trzymają, mogły bawić się wspólnie. Takie rozwiązanie sprawia, że na weselu stworzą się mniejsze grupy dobrze bawiących się osób. Możecie też zdecydować się na rozmieszczenie gości weselnych na przemian. Tak, by obok pary zaproszonej z rodziny panny młodej siedziała para z rodziny pana młodego. Sprzyja to integracji. Jeśli jednak rodziny wcześniej się nie znały, początek wesela może okazać się krępujący.
Po co nam plan rozmieszczenia zaproszonych?
Pamiętacie czasy, gdy goście weselni po wejściu na salę, zamiast wznieść toast, biegli zajmować miejsca przy stołach? Dziś to winietka pomaga weselnikom znaleźć odpowiednie miejsce. Całe szczęście! Od tego czasu obecni bliscy po zaproszeniu ich na obiad chodzą w poszukiwaniu swojego nazwiska.
By uniknąć i tego zamieszania, warto przy drzwiach wejściowych postawić ogólnodostępne plany stołów. Jeśli w waszych rodzinach moda na takie makiety nie jest jeszcze znana, możecie poprosić, by świadkowa lub świadek informowali o tym zgromadzonych. Taki plan powinien posiadać numer stołu i nazwiska osób, które przy stole siedzą. Dzięki temu rozwiązaniu zasiadanie do obiadu będzie szybkie i bezproblemowe.
Pamiętajcie, że plansza z rozmieszczeniem gości powinna wpisywać się w styl waszego wesela. To jeden z elementów papeterii ślubnej, który tworzy piękną całość. Do niej możecie dodać papierowe numery na patyczkach na stoły, które wsadzicie w ozdobny wazon.
Savoir vivre, czyli kto gdzie powinien siedzieć?
Każda Młoda Para z pewnością godzinami zastanawia się, jak usadzić gości przy stole weselnym. W dawnej Polsce, gdy weselnicy bawili się nawet kilka dni, nikt nie miał problemu z usadzeniem zaproszonych. Im bliżej młodej pary, tym bardziej szanowane i ważniejsze osoby. Dziś troszkę się to zmieniło. Możecie usadzać weselników w dowolny sposób. Jednak mimo to savoir vivre wymaga, by najważniejsi osoby takie jak świadkowie, rodzice, rodzeństwo czy dziadkowie siedzieli stosunkowo blisko nowożeńców.
Istnieje jeszcze jedna niepisana, ważna zasada, którą powinniście zastosować, gdy usadzacie swoich gości. Jest to kwestia alternacji. Innymi słowy kobiety i mężczyzn należy sadzać obok siebie naprzemiennie. Zasada ta mówi jeszcze o tym, że kobieta i mężczyzna siedzący obok siebie nie powinni być małżeństwem. Jednak od tego narzeczeni zazwyczaj odchodzą.
Stoły okrągłe czy jeden długi? Które wybrać? Jak stworzyć optymalny układ stołów?
Jakie kształty blatów widuje się w trakcie uroczystego świętowania dnia ślubu? Najczęściej spotykane są dwa rodzaje:
- stoły okrągłe;
- stoły prostokątne.
Okrągłe blaty na weselu są lubiane lub nie. By takie stoły postawić, musicie mieć wystarczająco dużą salę. Zajmują one dużo miejsca, jednak łatwo między nimi się przemieszczać. Idealnie wpasowują się one w styl glamour.
Długi stół wpasuje się w wesele w stylu staropolskim. Jego wadą z pewnością jest to, że w celu przemieszczenia się z jednej strony stołu, na drugą, weselnicy muszą przejść jego całą długość.
Jak rozmieścić weselników?
Planowanie wystroju sali warto zacząć od usadzania gości weselnych przy stole. Do tego będzie wam potrzebna lista gości. Warto rozrysować ustawienie stołów i według rysunku ustalić usadzenie. Dzięki temu zapanujecie nad hierarchią. Unikniecie w ten sposób nieeleganckiej pomyłki, w czasie której zapomnicie o krześle dla któregoś z zaproszonych.
To, jakie stoły wybierzecie, powinno być związane ze stylem waszej uroczystości. Nie tylko odpowiednie ozdobienie ich może nadać charakteru. Również ich kształt zapewni stosowny klimat. Na przykład tworząc rustykalny ślub i wesele, możecie nie przykrywać starych stołów białym obrusem. Ozdóbcie je białym bieżnikiem i łąkowymi kwiatami! Dodajcie świeczniki na długie, proste świece i ciekawe kieliszki na nóżce.
Możecie pozwolić zaproszonym, by sami wybierali sobie miejsca, na których będą siedzieć. Odchodzi wam wtedy często trudny obowiązek rozmieszczenia ich. Jednak może się okazać, że mało kto zobaczy wasz pierwszy taniec, bo wszyscy będą szukać wolnego miejsca wśród osób, obok których chcą spędzić czas. Jesteście gotowi na taki chaos? Jeśli nie, to warto przygotować wcześniej winietki i zaplanować usadzenie gości weselnych.
Zobacz także:- Winietki ślubne na stół – wizytówki, które ułatwią organizację przyjęcia weselnego. Jak wybrać najlepsze?
- Stół pary młodej – dekoracje i usadzenie gości weselnych
- Upominek dla gości weselnych – obowiązek czy przyjemny dodatek? Podziękowania dla gości. Sprawdź, na co się zdecydować!
- Niespodzianka na wesele – pomysły, inspiracje na zaskoczenie nowożeńców i gości
- Candy bar, czyli słodki stół na weselu. Ile kosztuje? Na co zwrócić uwagę podczas zamawiania słodkiego kącika weselnego?
- Lista gości weselnych – czy ogranicza się tylko do najbliższych? Poradnik dla przyszłych par młodych