Czy polskie wesela da się poznać po tradycjach i zwyczajach? Poznaj nasze rodzime oraz zapożyczone tradycje weselne

Alicja Kamińska
polskie wesela

Wykupywanie panny młodej, bramy, powitanie przez rodziców, przenoszenie przez próg to tylko część z wielu ciekawych punktów programy tradycyjnego wesela w naszym kraju. Na czym polegają? Po co się je kultywuje? Koniecznie przeczytaj!

Suknia ślubna

Tradycja nakazuje, że suknia na wesele ma być biała. Biel sukni oraz welon świadczą o dziewictwie i niewinności panny młodej. Oczywiście współcześnie odchodzi się od śnieżnej bieli. Przyszłe żony wybierają różne jej odcienie, dopasowując je do typu urody i karnacji. Coraz częściej można spotkać też suknie w kolorze złotym czy różowym. Jednak biel wciąż pozostaje symbolem.

Wykupywanie panny młodej

Pan młody nie może tak po prostu zabrać swojej wybranki, musi ją wykupić! Ten zwyczaj polega na targowaniu się rodziny panny młodej z jej przyszłym mężem. Chodzi o to, by dostać za dziewczynę jak najwięcej. Walutą zwykle jest wódka weselna. Narzeczony nie powinien także zapomnieć o czymś słodkim dla swojej ukochanej.

Błogosławieństwo narzeczonych przez rodziców

Przed udaniem się do kościoła, rodzice narzeczonych udzielają im błogosławieństwa. Jest to wyraz ich przychylności dla małżeństwa dzieci, a młodzi dziękują rodzicom za trud wychowania. To zwykle jeden z najbardziej wzruszających momentów tego pięknego dnia.

Sprawdź!
Polskie piosenki biesiadne – bez nich nie ma wesela. Nasze propozycje najlepszych utworów, każdy zna ich teksty!

Poprowadzenie panny młodej do ołtarza

Zwyczajowo to ojciec panny młodej prowadzi ją do ołtarza. Jest to symboliczne przekazanie córki innemu mężczyźnie – przyszłemu mężowi. To kolejny moment, w którym pojawiają się łzy. Odprowadzenie do ołtarza kończy się pocałunkiem i oddaniem ręki dziewczyny w dłoń narzeczonego i kilkoma słowami pomiędzy mężczyznami.

Sypanie ryżem bądź pieniędzmi

Zgodnie z tradycją od wieków po wyjściu z kościoła para młoda była obsypywana ryżem, który miał im przynieść dobrobyt i bogactwo. Obecnie odchodzi się od tego zwyczaju, ponieważ kojarzy się z marnowaniem jedzenia. Ryż jest zastępowany przez pieniądze lub płatki kwiatów. Monety są zdecydowanie bardziej praktyczne, ponieważ od razu są zbierane przez młodych oraz gości weselnych. Kwiaty za to pięknie wyglądają na zdjęciach, trzeba jednak pamiętać, że przed wyruszeniem na wesele należy je uprzątnąć.

Bramy weselne

Ślub zawarty, młodzi małżonkowie jadą na wesele, ale nie może być tak łatwo! Po drodze mogą napotkać na bramy robione przez dzieci i mieszkańców okolicy. Bramy bywają najróżniejsze. Od prostego sznurka przeciągniętego przez ulicę i uniemożliwiającego przejazd, przez różne pojazdy i maszyny rolnicze, aż po zmyślne inscenizacje i przedstawienia na drodze nowożeńców. Aby przejechać przez taką bramę, należy zapłacić. Dzieci ucieszą się ze słodyczy, starsi zwykle dostają alkohol. Teraz można ruszać na wesele!

Przywitanie pary młodej i rozbijanie kieliszków

Po dotarciu na miejsce, w którym odbywa się przyjęcie weselne, młoda para jest witana przez rodziców chlebem i solą. Są to symbole mające przynosić nowożeńcom szczęście i dostatek. Możesz spotkać się z kilkoma wersjami tekstu, które towarzyszom temu zwyczajowi. Najbardziej popularny to: „Witamy was chlebem i solą, aby nigdy wam ich w życiu nie zabrakło” . W niektórych regionach Polski powitanie rozpoczyna się pytaniem do panny młodej: „Co wybierasz – chleb, sól, czy pana młodego?”. Odpowiedź brzmi: „Chleb, sól i pana młodego, żeby zarabiał na niego”.

Sprawdź!
Drink bar na wesele – ile kosztuje i jakich atrakcji można się spodziewać? Oryginalny pomysł na atrakcję dla gości

Tradycja głosi, że młodzi muszą zjeść kawałek chleba posypanego solą i popić go wodą lub wódką. Pierwsza wybiera panna młoda. Ten, kto trafi na alkohol, będzie rządził w małżeństwie. Osoba, która wypije wodę, będzie posłuszna. Po opróżnieniu kieliszków małżonkowie rzucają je przez prawe ramię. Czeka ich tyle lat szczęścia, ile kawałków szkła uda im się policzyć. Jeśli kieliszek spadnie i nie rozbije się, świadek powinien na niego nadepnąć.

Przeniesienie panny młodej przez próg

Przeniesienie panny młodej przez próg to symbol wejścia w nowe życie. Ma też ustrzec przed nieszczęściem, które mogłoby przynieść potknięcie się młodej w drzwiach. Od tej pory nie jest już panna, a panią młodą.

Pierwszy taniec

Pierwszy taniec pary młodej rozpoczyna wesele i zaprasza gości do wspólnej zabawy. Coraz częściej jest także pokazem umiejętności młodych małżonków. Klasyczny walc, szalony rock-and-roll lub zmysłowa bachata wykonywane są w chmurze z ciężkiego dymu, lub w pięknych, robiących wrażenie światłach. Coraz modniejsze stają się też pokazy tańca jednego z małżonków dla drugiego. To z pewnością bardzo miła i wzruszająca niespodzianka.

Rosół weselny

Nie ma prawdziwego wesela bez rosołu! Od lat jest to zupa obowiązkowo podawana na przyjęciu z okazji zaślubin. Nawet jeśli młodzi wybierają bardziej wymyślne, czy nawet egzotyczne dania, dają swoim gościom możliwość zjedzenia rosołu. Kiedyś było to danie jedzone w święta i podczas wyjątkowych sytuacji.

Sprawdź!
Ile napojów na wesele kupić? Napoje gazowane, soki, a może lemoniady?

Wspólnie krojony tort weselny

Dlaczego tort weselny jest tak duży i bogaty? Ponieważ jest prezentem od młodych dla gości. Darując im porcję słodkości, zapewniają sobie szczęśliwe życie. Dawniej wypiekano kołacz i dzielono nim całą rodzinę, przyjaciół oraz sąsiadów.

Wódka weselna

Na tradycyjnym polskim weselu nie może zabraknąć tego alkoholu. To kolejny zwyczaj mający zapewnić nowożeńcom dostatek. Powinna być zakupiona w nadmiarze, a to, co zostanie, ma być zachowane na chrzciny pierwszego dziecka małżonków. Często drukuje się specjalne etykiety na butelki, na których pojawiają się imiona młodej pary oraz data ślubu.

Toast za państwa młodych

Tradycyjny toast za państwa młodych ma im przynieść szczęście oraz długie, wspólne życie. Często w trakcie goście wołają „Gorzko!”, by skłonić nowożeńców do pocałunku. Ma on osłodzić gorzki smak pitego alkoholu. Symbolizuje też słodycz wspólnego życia.

Podziękowania dla rodziców

To kolejny bardzo wzruszający moment wesela. Świeżo poślubieni małżonkowie przejmują od wodzireja mikrofon, aby podziękować rodzicom za wychowanie, cierpliwość, ale też pomoc w przygotowaniu uroczystości. Wręczają też prezenty oraz kwiaty. Najczęściej po podziękowaniach śpiewana jest piosenka Urszuli Sipińskiej „Mam cudownych rodziców”, przy którym młodzi tańczą wspólnie z rodzicami.

Oczepiny

Oczepiny są najbardziej wyczekiwanym momentem wesela. Pani młoda zdejmuje welon lub wianek, który był symbolem jej panieństwa i rzuca go za siebie. Panna, która złapie welon, jako kolejna wyjdzie za mąż. To samo robi świeżo upieczony mąż z krawatem. Kawaler, który go złapie, powinien zatańczyć z panną, która ma welon. Niegdyś był to rytuał przejścia ze stanu panieńskiego do roli prawdziwej żony.

Sprawdź!
Namiot weselny – dla miłośników natury i niebanalnych rozwiązań. Dowiedz się więcej z naszego poradnika!

Inne zwyczaje weselne

Po oczepinach rozpoczynają się zabawy weselne. Powoli odchodzi się od nich, ponieważ niektórzy uważają je za niesmaczne. Można przedyskutować je z wodzirejem jeszcze przed weselem i ustalić, że odbędą się wyłącznie te, które są zaakceptowane przez młodych.

Jak widzisz, jest cała masa zwyczajów weselnych w Polsce. Wiesz już, na które zdecydujesz się na swoim weselu?

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
makijaż na wesele dla blondynek

Jak dobrać makijaż na wesele do typu urody panny młodej? Radzimy, jak zrobić idealny make-up dla blondynki

Next Article
wianek z gipsówki

Marzysz o rustykalnym wianku na ślub? Pokazujemy, jak krok po kroku upleść wianek z gipsówki

Related Posts