Druhna a świadkowa – jaka jest różnica między jedną a drugą funkcją?

Alicja Kamińska
druhna a świadkowa

Przygotowania do wesela to nie lada wyzwanie. Nic dziwnego, że para młoda potrzebuje wsparcia ze strony najbliższych. W przypadku przyszłej żony prawą ręką jest świadkowa, jednak nie można przecenić także roli druhny. Nie można jednak stawiać znaku równości pomiędzy jedną a drugą rolą. Druhna a świadkowa – sprawdź, czym się różnią!

Druhna a świadkowa – podstawowe różnice

Świadkowa to formalna funkcja, która jest niezbędna do tego, aby małżeństwo w ogóle mogłoby być zawarte. Po złożeniu przysięgi przez państwa młodych w kościele lub urzędzie stanu cywilnego musi ona złożyć swój podpis poświadczający zawarcie małżeństwa. W przeciwnym wypadku nie zostanie ono oficjalnie potwierdzone. Świadkiem panny młodej może być zarówno mężczyzna, jak i kobieta. Kulturowo zazwyczaj jest to osoba tej samej płci, a jej ważnym obowiązkiem jest pomoc w przygotowaniu do ślubu i wesela.

Druhna z kolei może być więcej niż jedna. Jeżeli panna młoda ma taką wolę, może zdecydować się nawet na cały orszak druhen na ślubie. W tej roli mogą odnaleźć się wszystkie kobiety niezależnie od wieku. Ich głównym zadaniem jest towarzyszenie pannie młodej w dniu ślubu i wesela. Asystują także świadkowej, odciążając ją w trudniejszych zadaniach.

Sprawdź!
Fryzura dla druhny – modne fryzury na wesele dla świadkowej. Weselne upięcia dla włosów krótkich, średnich i długich

Jakie są obowiązki świadkowej?

Skoro wiesz już, jakie są różnice między druhną a świadkową, przeczytaj, jakie dokładnie są zadania świadkowej.

  1. Towarzyszenie pannie młodej przy wybieraniu sukni ślubnej i dodatków.
  2. Organizacja wieczoru panieńskiego łącznie z wyborem miejsca, prezentów i zaproszeniem gości.
  3. Pomoc w ubieraniu panny młodej i szykowaniu się do uroczystości.
  4. Potwierdzenie podpisem swojej obecności podczas ceremonii ślubnej.
  5. Wsparcie dla panny młodej podczas wesela. Świadkowa powinna mieć na podorędziu wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy – wsuwkę do włosów czy tabletkę od bólu głowy.
  6. Komunikacja z gośćmi weselnymi i odpowiadanie na ich pytania i wątpliwości.
  7. Wsparcie podczas żegnania gości i dopełniania wszystkich formalności po weselu.

Jakie są obowiązki druhny?

Istnieje przekonanie, że mniej istotną, „importowaną” z Zachodu funkcją jest druhna, a świadkowa to typowo polskie pojęcie. Tymczasem obecność druhen na rodzimym weselu powoli staje się już standardem. Najczęściej są to przyjaciółki panny młodej lub członkinie jej najbliższej rodziny. A jakie właściwie są ich zadania?

Druhny przede wszystkim tworzą orszak panny młodej. Ubrane są najczęściej w identyczne sukienki związane kolorystycznie z motywem przewodnim wesela. W okresie przed ślubem i weselem ich głównym zadaniem jest udzielanie wsparcia świadkowej. Jak już wiesz, ma ona bardzo wiele na głowie, dlatego każda pomoc jest na wagę złota! Podczas zabawy weselnej druhny powinny dbać o wygląd panny młodej, a także wspierać świadkową w zajmowaniu się gośćmi, szczególnie dziećmi.

Druhna a świadkowa – jak wybrać jedną i drugą?

Kogo wybrać na swoją świadkową?

Wybór świadkowej i druhen to bardzo ważna decyzja, która może mieć wpływ na przebieg całego wesela i uroczystości ślubnej. Szczególnie ta pierwsza będzie dla ciebie najważniejszym wsparciem podczas gorącego okresu przygotowań do ślubu.

Sprawdź!
Makijaż dla druhny – sprawdzone sposoby na makijaż ślubny, który zachwyci nie tylko pannę młodą!

Czy świadkowa może być jednocześnie druhną?

Jak najbardziej. Często wręcz nazywa się ją pierwszą druhną w orszaku ze względu na bycie największym wsparciem panny młodej. Nic więc dziwnego, że zazwyczaj wybór pada na jej najlepszą przyjaciółkę. Kiedy jednak będziesz zastanawiała się kogo wybrać, weź pod uwagę nie tylko związek emocjonalny.

Dobra świadkowa to osoba, która musi wykazywać się doskonałym zmysłem organizacji. W tej roli najlepiej odnajdzie się osoba, która jest dynamiczna i dosyć dobrze radzi sobie ze stresem a przy tym mieć zdolności menadżerskie. Oczywiście podczas wyboru pierwszej druhny weź pod uwagę skalę uroczystości. Niewielki, kameralny ślub to zadanie, z którym powinna poradzić sobie każda dojrzała i godna zaufania osoba.

Jak wybrać druhny do swojego orszaku?

Różnica między druhną a świadkową wyraźnie rozgranicza podział obowiązków. Druhny nie mają aż tak wiele na głowie, dlatego możesz z powodzeniem zdecydować się na wybór bliskich przyjaciółek lub po prostu koleżanek. W przypadku druhen nie obowiązuje granica wieku, dlatego jedną z nich może zostać twoja młodsza siostra lub kuzynka. Druhny poniżej 16. roku życia nazywa się druhenkami.

Ile powinno być druhen w orszaku?

Druhen powinno być maksymalnie dwanaście. Obecnie coraz rzadziej kultywuje się amerykański zwyczaj ubierania kilku kobiet w te same sukienki. Ważne jest to, aby każda z druhen czuła się komfortowo, a nie każdy fason pasuje przecież do każdej sylwetki. Ważne jest jednak to, aby sukienki druhen były połączone wspólnym motywem – na przykład kolorystycznym.

Sprawdź!
Podziękowania dla druhny i drużby – hit czy kicz?

Druhna a świadkowa – podsumowanie

Druhna a świadkowa to dwie różne funkcje, chociaż świadkowa jak najbardziej może być druhną. Wspólnym mianownikiem jest tu na pewno pomoc pannie młodej. Świadkowa ma jednak o wiele więcej obowiązków. Nie tylko pomaga w wyborze sukni, ale także odgrywa ważną rolę w organizacji ślubu i wesela. A co najważniejsze bez niej i jej podpisu zawarcie związku małżeńskiego nie może dojść do skutku.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
fryzura dla świadkowej

Fryzura dla świadkowej – modne fryzury na wesele. Jak dobrze dobrać stylizację dla druhny?

Next Article
na które kolano się klęka przy zaręczynach

Na które kolano się klęka przy zaręczynach? W jaki sposób podarować pierścionek zaręczynowy?

Related Posts