Zaplanowanie tradycyjnych zaręczyn to bardzo ważny moment w życiu każdego mężczyzny. W szczególnej chwili mężczyzna klęka na jedno kolano. Jednak czy ma znaczenie to, na które kolano się klęka przy zaręczynach? Jak wyglądają oświadczyny marzeń? Jak oświadczyć wybrance serca, że chce się z nią spędzić resztę dni swojego życia? Poznaj odpowiedzi!
Skąd wzięła się tradycja oświadczyn? Dlaczego mężczyzna klęka, gdy chce poprosić o rękę?
Tradycji klękania przed kobietą można doszukiwać się już we wczesnym średniowieczu. To wtedy rycerz musiał uklęknąć, by okazać swojemu władcy szacunek i oddanie. Szacunek i obietnicę wierności mężczyzna okazuje również kobiecie w czasie oświadczyn.
Czasy średniowieczne były ściśle połączone również z tradycjami kościelnymi. To właśnie w chrześcijaństwie wierni klękają przed Bogiem, okazując bezkresną miłość i oddanie. Mężczyzna w czasie tradycyjnych oświadczyn klęka przed partnerką i dopiero w takiej postawie zaczyna mówić.
Gdzie najlepiej się oświadczyć?
To, jak będą wyglądały udane oświadczyny, w dużej mierze zależy od tego, jak wymarzą je sobie narzeczeni. Jedna para zorganizuje oficjalne zaręczyny, które odbywają się w obecności świadków, a inna będzie wolała kameralną atmosferę. Przyszły pan młody może oświadczyć się podczas romantycznej kolacji, wakacji w górach lub na plaży. Może również zrobić to na spacerze w ulubionym parku przyszłej narzeczonej.
Na które kolano się klęka przy zaręczynach?
To, na które kolano się klęka przy zaręczynach, jest kwestią indywidualną. Zależy przede wszystkim od tego, na którym kolanie mężczyzna czuje się pewniej. Często wielu mężczyzn decyduje się na prawe kolano, ponieważ jest ono po prostu silniejsze. Można tu jednak doszukiwać się pewnej symboliki. Dawniej jedynie przysięga składana prawą ręką była uznawana za wiążącą. Czy to oznacza, że lepiej klęknąć przed wybranką na prawe kolano? Zrób to, co uznasz za stosowne.
Jak podarować pierścionek zaręczynowy?
Wiesz już, na które kolano się klęka przy zaręczynach. Gdy mężczyzna już przyjmiesz odpowiednią pozycję i zasygnalizujesz swoim zachowaniem, co zamierzasz zrobić, powinieneś wyjąć pierścionek i wygłosić mowę. Nie powinna być ona zbyt długa. Na wielogodzinne wyznania miłości jeszcze przyjdzie czas. Gdy padną symboliczne słowa „czy wyjdziesz za mnie?” i mężczyzna usłyszy wyczekiwane „tak”, może podarować wybrance wymarzony pierścionek.
Warto pamiętać, że pierścionek zaręczynowy zakłada się na palec serdeczny prawej dłoni. W dniu zawarcia związku małżeńskiego jego miejsce zajmie obrączka. Jednak przez cały okres narzeczeństwa będzie noszony na prawej dłoni.
Zaręczyny powinny być wyjątkowe. Dlatego warto sprawdzić wcześniej u jubilera, jaki rozmiar pierścionka kupić swojej ukochanej. Tradycja mówi, że pierścionek zaręczynowy powinien być z diamentem, jednak ważniejsze jest to, by trafił w gust ukochanej. To, na które kolano się klęka przy zaręczynach, nie ma aż tak dużego znaczenia, choć można mu nadać pewien wymiar symboliczny i podkreślić wierność.
Zobacz także:- Jak powiedzieć rodzicom o zaręczynach? W jaki sposób wypada poinformować o oświadczynach?
- Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce i na świecie? Przekonaj się, co tradycja mówi o noszeniu pierścionka zaręczynowego i obrączki
- Udane oświadczyny – jak wybrać pierścionek zaręczynowy, wyjątkowe miejsce i jak się oświadczyć? Pomysły na zaręczyny
- Jak się oświadczyć? Spraw, aby dzień zaręczyn był romantyczny i niezapomniany dla was obojga!
- Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? Jaki model wybrać w danym budżecie? Przeczytaj nasz poradnik!
- Zaręczyny w walentynki – czy warto dać pierścionek zaręczynowy w dniu zakochanych?