ZAiKS wesele – co to za opłata, czego dotyczy i kto powinien zapłacić ZAiKS na wesele? 

Alicja Kamińska
zaiks wesele

ZAiKS wesele to temat, który od pewnego czasu wraca w kontekście planowania imprez ślubnych. Jak wiadomo, na kwestię organizacji przyjęcia związanego ze zmianą stanu cywilnego składa się bardzo wiele kosztów. Niektóre z nich nie są jednak aż tak oczywiste, jak na przykład opłata ZAiKS, która kojarzona jest raczej z innymi obszarami. Okazuje się jednak, że na salach weselnych obowiązuje taka zasada jak wszędzie tam, gdzie publiczne odtwarzane są treści muzyczne. Podobnie jest więc w przypadku imprez masowych, firmowych eventów, restauracji, salonów fryzjerskich i kosmetycznych. W niektórych miejscach nie da się ściśle określić liczby odbiorców, więc opłata jest uśredniona i uiszczana raz w miesiącu. A jak wygląda sprawa z salami weselnymi? Jeśli zastanawiasz się, na jakiej zasadzie można odtwarzać muzykę na weselu i kto jest zobowiązany płacić ZAiKS, zapraszamy do lektury.

Co to jest ZAiKS?

Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest ZAiKS? Rozwinięcie skrótu to Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Stowarzyszenie to jest największą w Polsce organizacją, odpowiedzialną na zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi. ZAiKS zrzesza kompozytorów, autorów tekstów, choreografów, scenarzystów, a także przedstawicieli innych obszarów sztuki i dba o ich interesy. Związek w imieniu twórców udziela licencji, pozwalającej na korzystanie z zarejestrowanych utworów. Opłata, którą trzeba uiścić to tantiem, które jest rozdzielane i wypłacane autorom utworów muzycznych i innych dzieł. Mówiąc w skrócie, ZAiKS dba o to, żeby artyści dostawali wynagrodzenie i odpowiednie korzyści majątkowe za wykorzystanie ich utworów. Wysokość tantiem zależy od popularności twórcy. Temat ZAiKS a wesele budzi wiele kontrowersji, warto więc rozwiać wszystkie wątpliwości.

Sprawdź!
Ile kosztuje DJ na wesele?

Kto musi płacić ZAiKS na weselu?

Kto odpowiedzialny jest za wykupienie licencji ZAiKS? Kolejność płatników to sala weselna, organizator wydarzenia (młoda para), zespół lub DJ. W praktyce jednak opłata ta spada zazwyczaj na nowożeńców. Dlaczego nie jest regulowana przez właścicieli sali? Odpowiedź jest prosta – nie mają oni takiego obowiązku. Owszem, część sal ponosi te opłatę, ale można być pewnym, że dolicza ją do kosztów wynajmu. Zyskuje się więc jedynie pewną wygodę, bo nie trzeba zajmować się tym samodzielnie. Jednak w większości przypadków sale traktują wesela jako niekomercyjne imprezy, które organizować decydują się wynajmujący. Dany obiekt jest tylko udostępniany na konkretne wydarzenie, pod uzgodnionymi warunkami. A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o zespół lub DJ’a? Nawet jeśli opłacają ZAiKS, to podobnie jak w przypadku właścicieli sali, pobierają tę opłatę od państwa młodych. Jeśli nurtuje cię kwestia ZAiKS wesele, zawsze warto zapytać o szczegóły. Informacji z pewnością udzieli DJ lub zespół.

ZAiKS wesele – kalkulator

Jeśli zastanawiasz się, ile może może wynosić opłata ZAiKS wesele, warto sprawdzić to w kalkulatorze, który udostępnia Związek. Trzeba wprowadzić do niego kilka informacji, takich jak rodzaj imprezy, liczba uczestników, rodzaj muzyki (wyłącznie odtwarzana, odtwarzana i wykonywana). Zaznaczyć trzeba także rodzaj lokalu, jak również to, czy prowadzona jest działalność kulturalna. Istotna jest także wysokość wynagrodzenia zespołu weselnego lub DJ’a. Kolejne informacje do uzupełnienia to gmina i miejscowość. W każdej lokalizacji mogą obowiązywać nieco inne stawki – warto mieć to na uwadze. Przeciętnie jednak opłata wynosi 10% wynagrodzenia DJ’a lub zespołu. Zapłacić za ZAiKS można przez internet, jest to więc bardzo wygodne. Trzeba tylko pamiętać, żeby zrobić to przed weselem. Jedynie wówczas możliwe jest legalne odtwarzanie muzyki.

Sprawdź!
Ile kosztuje wesele na 200 osób? Jak zaplanować budżet na huczne wesele?

Czy ZAiKS robi kontrole opłat?

Czy ZAiKS robi kontrole opłat? W teorii jest to możliwe, jednak w praktyce nie jest aż tak często spotykane. Nie można jednak powiedzieć, że kontrole się nie zdarzają. Niewątpliwie kary za brak opłacenia licencji są dotkliwe, dlatego nie warto ryzykować. Jeśli dany oddział ZAiKS działa na określonym terenie, jego inspektor ma listę organizacji, które podlegają pod tę konkretną placówkę. Każda z nich posiada indywidualny numer konta bankowego, a licencje kupuje się na konkretny adres. Łatwo wiec sprawdzić, jakie wydarzenie pod jakim adresem nie zostało opłacone.

Jakie są konsekwencje, jeśli nie zapłaci się za muzykę na weselu?

Organizujesz wesele, ale nie zapłaciłeś za ZAiKS? Może się okazać, że nie poniesiesz żadnych konsekwencji. Jednak może się także przydarzyć, że impreza zostanie skontrolowana. Inspektorzy Związku posuwają się czasami do śledzenia portali społecznościowych, żeby wyłapywać niesolidnych klientów i upominać się o opłatę nawet do 5 lat wstecz. Jeśli chodzi o kary, to wyróżnić można przede wszystkim te finansowe. Grozić może grzywna lub opłata naliczona podwójnie lub nawet potrójnie. W ustawie przewidziano także karę ograniczenia lub pozbawienia wolności, jednak dotyczy ona ekstremalnych przypadków i w praktyce nie jest stosowana.

Temat ZAiKS wesele budzi wiele emocji. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że korzystanie z utworów podczas oprawy muzycznej wesela jest płatne. Na szczęście mówi się na ten temat coraz więcej. Dzięki temu korzystają zarówno twórcy, jak i organizatorzy wydarzeń, którzy działają zgodnie z literą prawa.

Sprawdź!
Ile kosztuje barman na wesele? | Koszt pokazu barmańskiego
Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Przystawki na zimno na wesele

Przystawki na zimno na wesele – jakie wybrać, żeby wszyscy goście byli zadowoleni? 

Next Article
Dębowe gody

Dębowe gody – którą dokładnie rocznicę oznaczają? Znaczenie i symbolika rocznicy

Related Posts