Wesele i ślub w plenerze – co musisz o nim wiedzieć
Jeśli marzysz o organizacji ślubu i wesela w plenerze musisz być przygotowana na wiele różnych okoliczności, szczególnie na… pogodę. Niestety w naszym klimacie może się ona zmieniać z godziny na godzinę, zatem planowanie tego dnia z rocznym wyprzedzeniem jest bardzo ryzykowne. Dlatego też dobrze mieć alternatywę – w postaci dodatkowego miejsca na wesele, w którym moglibyście się schronić na wypadek niesprzyjającej aury.
Aby zorganizować ślub w plenerze konieczne jest zyskanie odpowiedniego pozwolenia – w przypadku sakramentu kościelnego od samego biskupa, co niestety w większości przypadków kończy się odmową. Urząd Stanu Cywilnego jest bardziej przychylny takiemu wydarzeniu, jednakże koszt zawarcia małżeństwa w takim wypadku wzrasta o 1000 zł.
Organizacja wesela samego w sobie nie jest już tak trudna, aczkolwiek warto skorzystać z porad profesjonalnych wedding plannerów, którzy zadbają o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół.
Przyjęcie weselne – od czego zacząć?
Wymarzone wesele w przydomowym ogrodzie? Dlaczego nie! Garden Party może być znakomitym sposobem na kameralne przyjęcie, na którym pojawią się wasi najbliżsi goście. W takim wypadku koniecznie musicie zadbać o odpowiednie zadaszenie – może to być taras, altana albo po prostu wynajęty namiot, w którym rozstawicie stoły.
Szczegółowe informacje pomocne przy budowie altany tutaj: https://magazynremont.pl/budowa-altany
Najlepiej znacie swój ogród, zatem dobranie odpowiedniego miejsca zależne jest waszych wyobrażeń. To wy, jako Para Młoda, decydujecie, jakie dokładnie chcecie mieć tło dla swoich stołów – czy to będzie żywopłot z róż, czy może łąka kwietna, która rozkoszować będzie niesamowitym naturalnym zapachem?
Namioty weselne będą pomocne zarówno w zbyt gorący dzień, ponieważ można rozstawić w nich klimatyzatory, jak i podczas niespodziewanego deszczu ponieważ dadzą gościom odpowiednie schronienie przed deszczem, aczkolwiek w przypadku porywistej burzy raczej będziecie musieli schować się do domu.
Przyjęcie w ogrodzie, szczególnie własnym, wymaga odpowiedniego cateringu – zadbajcie o niego wcześniej, koniecznie próbując różne smaki z różnych restauracji. Warto go również zarezerwować z odpowiednio dużym wyprzedzeniem, podobnie jak obsługę, która zadba by całe przyjęcie przebiegało bez zakłóceń.
Wesele marzeń w plenerze – wynajęcie sali
Wesele we własnym ogrodzie jest nieco trudniejsze do organizacji, niż przyjęcie zorganizowane przez właścicieli domu weselnego. Przede wszystkim osoby, które posiadają sale, mają odpowiednie zaplecze, dlatego w każdej chwili będziecie mogli przenieść się do lokalu, jeśli pogoda nie będzie sprzyjać imprezie plenerowej.
Organizując wesele na świeżym powietrzu pamiętaj o tym, by nadać mu odpowiedni styl, dokładnie tak, jakby miało odbywać się w tradycyjnym domu weselnym. Boho kocha naturę, dlatego też, aby wesele wyglądało jak z bajki wystarczą tylko świetlne girlandy i lampiony, które nadadzą całemu przyjęciu odpowiedniej aury. Eleganckie przyjęcie ślubne z kolei potrzebuje pięknych kompozycji kwiatowych na stole oraz zwisających z pował namiotu.
Nie zapomnij też o miejscu do tańczenia – może znajdować się tuż obok namiotu albo pomiędzy stołami, jeśli ułożysz je w podkowę. Zdecydowanie wygodniejszą opcją jest rozstawienie oddzielnego namiotu lub przygotowanie dech oświetlonych delikatnymi girlandami, tak aby część gości mogła się swobodnie bawić, podczas gdy reszta – rozmawiać.
Wesele w ogrodzie – o co trzeba zadbać?
Wesele w namiocie może być naprawdę niesamowite! Niepowtarzalny klimat tworzą wyjątkowe dekoracje, ale nie bójcie się skorzystać z pomocy doświadczonych właścicieli domów weselnych – na pewno udzielą wam wielu cennych porad oraz pomogą zaplanować całe przyjęcie pod względem logistycznym.
Wesele w ogrodzie nie może obejść się bez zaplecza w postaci innej sali, na wypadek gwałtownej wichury czy deszczu, który mógłby zniszczyć ten wyjątkowy dzień. Niezbędny jest namiot, w którym odbędzie się całe wesele, a także moskitiery, które pozwolą wam spędzić wam całą imprezę na świeżym powietrzu bez narzekania na miliony komarów.
Musisz też wziąć pod uwagę, że wesele w ogrodzie będzie droższe, niż tradycyjne wynajęcie sali. Wynika to w podwójnych kosztów, jakie ponosi właściciel domu weselnego. Wyjątkiem jest organizacja wesela we własnym ogrodzie – w tym wypadku koszt może być niższy, ale za to czeka cię więcej pracy – zastanów się, czy na pewno tak chcesz spędzić ten wyjątkowy dzień.
Przyjęcie weselne w plenerze – szybka ściąga
Jeśli planujesz wesele w ogrodzie, pamiętaj, że jego planowanie niewiele różni się od tego tradycyjnego, jednakże musisz być gotowa na kilka niespodzianek, dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalnego wedding plannera, który będzie miał przygotowany także plan awaryjny na wypadek niesprzyjającej aury.
A zatem, szykując się na wesele w ogrodzie:
- wynajmij namiot, pod którym ustawisz stoły dla gości
- nie zapomnij o oprawie muzycznej, zatem niezbędne są dekoracje dla gości, które umilą taniec pod chmurką
- zadbaj o dekoracje, szczególnie oświetlenie, które nada imprezie niepowtarzalnego klimatu
- sprawdź kilka różnych cateringów przed podpisaniem umowy.
W przypadku, gdy oprócz wesela planujesz także ślub w plenerze, dopełnij odpowiednich formalności – jeśli nie wiesz od czego zacząć, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, którym opisujemy szczegółowo, jak zorganizować ceremonię ślubną w plenerze.
Nie ważne, czy zdecydujesz się na wesele w ogrodzie, czy w klasycznej sali weselnej – ten dzień będzie i tak wyjątkowy, ze względu na waszą miłość. Bo przecież w tak szczególnym dniu nic więcej się po prostu nie liczy!
Zobacz także:- Magiczne wesele w plenerze – marzenie, które możesz zrealizować!
- Wesele w domu – jak zorganizować kameralne przyjęcie dla najbliższych?
- Ile kosztuje ślub cywilny? Ceremonia w Urzędzie Stanu Cywilnego?
- Wesele w lesie – jak zorganizować ciekawą imprezę w rustykalnym stylu?
- Ile kosztuje wesele? Jak dużym wydatkiem jest przyjęcie na sto osób, a ile kosztuje organizacja wesela nieco skromniejszego?
- Ile kosztuje wesele na 150 osób? Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?