Kultura ma ogromny wpływ na kreowanie związków. Dotyczy ona również różnicy wieku w związkach. W Polsce stereotypowa para to kobieta i mężczyzna, a różnica wieku nie powinna wynosić więcej niż 10 lat, pod warunkiem że to mężczyzna jest starszy. Czy faktycznie jest to klucz do zbudowania szczęśliwego związku? I jakie znaczenie dla małżeństwa ma różnica wieku?
Różnica wieku w związku – starszy partner czy starsza partnerka?
Miłość nie zna granic, ani wieku, acz pewne kulturowe stereotypy sprawiają, że na jedne związki patrzy się nieco bardziej przychylnym okiem, niż na drugie. Dotyczą one przede wszystkim różnicy wieku pomiędzy partnerami. Kontrowersji nie wzbudzają związki pomiędzy równolatkami – zakłada się, że oboje partnerów jest na tym samym etapie życiowym, dźwigają podobny bagaż doświadczeń, również ich kariera jest na stosunkowo zbliżonym poziomie.
Ostracyzmu społecznego nie wzbudzają także związki starszych panów z młodszymi partnerkami, pod warunkiem, że różnica wieku nie wynosi więcej niż 10 lat. Dlaczego tak się dzieje?
Geneza sięga czasów małżeństw aranżowanych – panowie starający się o rękę młodych panien byli starsi, mieli zapewnioną pozycję społeczną. Należy jednak pamiętać, że rzadko kiedy były to małżeństwa z miłości, a udany związek opierał się przede wszystkim na podziale obowiązków i kulturowym zwyczaju.
Starszy mężczyzna, czyli różnica wieku w związku
Pomimo zmian kulturowych, we współczesnych związkach, wciąż na ogół to mężczyzna jest starszy od kobiety. Różnica wieku w związkach nie jest jednak aż tak duża, bowiem oboje partnerów jest w zbliżonym wieku, czyli dzieli ich około 2-3 lat.
Ta niewielka różnica wieku wynika najczęściej z okoliczności, w jakich poznają się partnerzy – to szkoła, studia czy miejsce pracy. Oboje partnerów łączy nie tylko uczucie, ale podobne doświadczenia życiowe, które zdecydowanie ułatwiają stworzenie poważnego związku.
Związki, w których kobieta jest młodsza, a mężczyzna 10 lat starszy wciąż są popularne, ale nie wynikają z aranżowanego uczucia, a przede wszystkim z miłości, która naprawdę nie zna ani wieku, ani granic!
Różnica wieku w związku – młodszy partner
Różnica wieku w związku budzi największe emocje, gdy kobieta jest starsza od swojego partnera. Podobnie, jak ślub ze starszym mężczyzną, ostracyzm w kierunku starszych żon związany jest z silnym poczuciem kulturowym. Dawniej kobiety nie pracowały, a przekraczając granicę 20 lat stawały się starymi pannami, którym ciężko było znaleźć życiowego partnera.
Odbiór społeczny takiego związku ma zatem negatywne cechy, których korzenie sięgają czasów małżeństw aranżowanych. Tymczasem, jak już wiadomo – różnica wieku między partnerami nie świadczy o budowie dobrego lub złego związku!
Duża różnica wieku w związku – czy taka relacja będzie udana?
Życie pisze różne scenariusze, nie ma zatem reguły, która stanowiłaby o idealnej różnicy wieku. Zdarza się, że mężczyzna jest starszy od żony o 24 lata i obydwoje czują się w tej relacji dobrze. Również starsza kobieta ma prawo związać się z mężczyzną młodszym od siebie i cieszyć się wspaniałym uczuciem!
Wiek partnera nie ma aż tak dużego znaczenia, bo jak wiadomo – miłość jest ślepa i pesel nie ma dla niej żadnego znaczenia. Spora różnica wieku pomiędzy partnerami budzi kontrowersje społeczne, co może być przyczyną rozpadu związku, w którym jedna ze stron nie radzi sobie z ostracyzmem. Zdarza się również, że małżeństwa w których jest 30 lat różnicy mogą być aranżowane z zupełnie innych pobudek, ale nadal pozostaje to indywidualną sprawą obojga partnerów.
Zalety wynikające z różnicy wieku w związkach
Każdy związek jest inny, a partnerów łączy nie tylko miłość, ale także wspólne doświadczenia, zainteresowania, a nawet praca. Na wielu etapach życia poszukuje się również innych wyzwań i bodźców, których mogą dostarczyć jedynie młodsi lub starsi partnerzy. Dla wielu kobiet wciąż istotny jest wiek partnera i poszukują mężczyzny starszego albo równolatka, uważając, że związek z młodszym mężczyzną nie będzie pełny emocjonalnie.
Osoba starsza w związku będzie miała za sobą większy bagaż doświadczeń życiowych oraz emocjonalnie będzie dojrzalsza, choć nie jest to regułą – wpływ na rozwój ma miejsce, w którym dorastamy, a także perypetie życiowe, które kształtują każdego w inny sposób.
Duża różnica w związku niesie za sobą także większe ryzyko konfliktu emocjonalnego – inne potrzeby mają osoby posiadające 20 lat, które wciąż chcą korzystać z życia, a inne osoby które mają 44 lata i chcą zbudować fundament rodziny. Decydując się zatem na związek ze starszą osobą, trzeba wziąć to pod uwagę.
Jaka różnica wieku będzie najlepsza?
Udany związek buduje się na miłości, a także kompromisie – nie ma znaczenia, który z partnerów i o ile będzie młodszy, pod warunkiem, że potrafią ze sobą rozmawiać i dojść do porozumienia we wszystkich życiowych aspektach. Młodsza o 20 lat kobieta musi pamiętać o potrzebach i marzeniach swojego 50-letniego partnera, tak jak i on musi uszanować jej życiowe wybory i chęć eksploracji świata, czy budowanie kariery.
Różnica wieku między partnerami pozwala im wymienić się także swoimi doświadczeniami, które również mogą mieć pozytywny wpływ na budowę rodziny. Małżonkowie muszą po prostu się nawzajem słuchać, dzięki czemu unikną nieporozumień.
W udanym związku nie ma znaczenia, czy kobieta będzie starsza od mężczyzny, czy mężczyzna starszy od partnerki. Miłość nie zna granic, jest na swój sposób ślepa i potrafi połączyć ze sobą dwie osoby z drugiego krańca świata. Najważniejsze jest uczucie, które trzeba pielęgnować i rozmawiać ze sobą tak, aby uniknąć zbędnych nieporozumień. Miłość cierpliwa jest i z pewnością wybaczy wszystko.
Zobacz także:- Co zrobić, gdy podejrzewasz zdradę w swoim związku?
- Piękne cytaty o małżeństwie. Zbiór sentencji i najlepszych cytatów o miłości
- Rozwód kościelny – niezbędne informacje i porady związane z procesem o uznanie nieważności małżeństwa
- Kurs przedmałżeński online – dlaczego może być ciekawą opcją i na czym polegają nauki przedślubne? Dowiedz się!
- Sennik – ciąża. Jakie jest znaczeniu snu o byciu w ciąży?
- Kiedy można wziąć ślub kościelny po rozwodzie?