Jak odmówić wesela by nie urazić organizatorów? Czy trzeba się tłumaczyć i czy można zrobić to z klasą?

Rafał Laskowski
Jak odmówić wesela

Wesele to z pewnością wspaniała impreza, na którą zapraszani są najbliżsi. Nie zawsze jednak możesz się na nim pojawić – powodów może być wiele. Czasem są to po prostu z dawna zaplanowane wakacje, kłopoty finansowe czy  niespodziewana choroba. Jak odmówić wesela, aby nie urazić organizatorów? I przede wszystkim – do kiedy należy to zrobić?

Jak odmówić wesela z klasą?

Dla jednych wesele jest długo wyczekiwaną i huczną imprezą, na której chętnie się pojawią, podczas gdy dla innych jest to wymuszone spotkanie, w którym nie mają ochoty uczestniczyć. Wesele wiąże się z pewnymi zasadami, co zdecydowanie wpływa na domowy budżet, a zatem nie każdy może sobie pozwolić na nagłe zmiany. Powodów dla których odmawia się wesela jest zatem bardzo dużo. Można zrobić to w sposób kulturalny, ale warto mieć na uwadze, że forma odmowy zależna jest od kilku czynników – przede wszystkim od formy, w jakiej dostarczone zostało zaproszenie.

Jak odmówić pójścia na wesele otrzymując zaproszenie mailowe?

W dobie nowych mediów coraz częściej zdarza się, że zaproszenia na ślub i wesele przekazywane są za pośrednictwem Social Mediów, a także w formie mailowej. Choć takie złamanie formalnych zasad nie podoba się każdemu, zdecydowanie jest doceniane przez młode pokolenie, któremu czasem ciężko wygospodarować chwilę na spontaniczne spotkanie.

Sprawdź!
Zimne ognie wesele – niezapomniana atrakcja dla gości i magiczny efekt na zdjęciach!

Otrzymując zaproszenie na ślub i wesele w formie elektronicznej możesz kierować się zasadą netykiety, czyli po prostu odpowiedzieć na nie za pośrednictwem maila (do wskazanej w zaproszeniu daty oznaczonej RSVP), w sposób mniej formalny bez podawania przyczyn swojej nieobecności. A jak odmówić wesela w Social Mediach? Tu kwestia jest jeszcze prostsza, bowiem wystarczy jedynie zaznaczyć przycisk, że nie weźmiesz udziału w wydarzeniu.

Jak odmówić wesela podczas spotkania?

Zaproszenia elektroniczne eliminują czynnik ludzki – dzięki temu można przemyśleć swoją obecność na weselu i przygotować zwięzłą, acz kulturalną odpowiedź. Dużo ciężej opanować emocje gdy zaproszenie wręczane jest osobiście. Już na tym etapie przyszłe młode pary oczekują wstępnej deklaracji.

Oczywiście, wstępna deklaracja nie jest równoznaczna z przyjściem na wesele! Na zaproszeniach wskazana jest data, do której należy potwierdzić swoje przybycie – na ogół jest to minimum kilka miesięcy przed planowaną imprezą, ale zdarza się, że wesele organizowane jest bardzo szybko i decyzję należy podjąć w kilka dni. 

Jak odmówić wesela w takim przypadku? Najlepiej kierować się tu prostą zasadą – co sami chcielibyście usłyszeć! Najbardziej uniwersalne są podziękowania za zaproszenie, do których dołączycie krótkie wyjaśnienie, że w tym czasie niestety macie inne plany.

Jeśli zastanawiasz się, jak odmówić wesela z klasą, pamiętaj, że najważniejsze jest dotrzymanie terminów podanych w zaproszeniu. Nie musisz wyjaśniać młodej parze konkretnych powodów swojej nieobecności – postaw na neutralne plany, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nie obrazisz przyszłych nowożeńców.

Sprawdź!
Chcesz wykorzystać rebus na zaproszeniu ślubnym? Sprawdź, dlaczego może to być bardzo ciekawe rozwiązanie!
Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
rebus na zaproszeniu ślubnym

Chcesz wykorzystać rebus na zaproszeniu ślubnym? Sprawdź, dlaczego może to być bardzo ciekawe rozwiązanie!

Next Article
Formalności po ślubie

Formalności po ślubie – gdzie się zgłosić i jakie dokumenty wymienić, aby w pełni wkroczyć w związek małżeński?

Related Posts