Belgijka taniec jest niezwykle popularny. Charakteryzują go nieskomplikowane, proste kroki, których z łatwością można nauczyć. Taniec belgijski dostarcza wiele radości. Ze względu na to, że jest łatwy, ale efektowny, bije rekordy popularności na weselach. Na czym dokładnie polega belgijka? Jak ją tańczyć? I skąd się wywodzi? Jeśli zastanawiasz się, skąd wzięła się popularność tańca belgijka, zapraszamy do lektury.
Belgijka taniec – krótka historia
Belgijka – taniec ten jest uproszczoną wersją innego ludowego tańca, który nazywa się „chapelloise”. Głównym założeniem jest dobra zabawa w grupie, dlatego kroki są bardzo proste. Tempo można dostosować do własnych umiejętności i preferencji, chociaż oryginalny utwór jest dość szybki. Taniec najbardziej popularny jest we Francji, gdzie pojawił się w latach 30. XX wieku, a popularność zyskał w latach 70. Jeśli chodzi o pochodzenie belgijki, nie jest ono pewne. Stawia się na Szwecję, ale nie wyklucza także Stanów Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. Obecnie taniec belgijka popularny jest na całym świecie, a także w Polsce. Warto pamiętać, że belgijkę tańczy się tylko do jednej piosenki – “t`Smidje” zespołu Lais. Utwór opowiada o znudzonym swoją pracą kowalu, który wolałby potańczyć.
Belgijka – taniec i kroki
Belgijka – taniec jest prosty do wykonania i bardzo efektowny. Wystarczy kilka ćwiczeń, żeby cieszyć się zabawą taneczną w grupie. Naukę tańca najlepiej zaczynać w parze. Kroków w szybki sposób można nauczyć się bezpośrednio na imprezie, na przykład na przyjęciu weselnym. Jeśli jednak chcesz odpowiednio się przygotować, można skorzystać z tutoriali, które dostępne są w internecie. Filmy instruktażowe pokazują, jak wyglądają wszystkie kroki. Jak zacząć? Stań obok osoby, z którą planujesz ćwiczyć. Wyciągnijcie ręce do przodu i chwyćcie się za dłonie, tak jak w polonezie. Ręce nie muszą być proste, a wręcz rekomenduje się, żeby były delikatnie zgięte w łokciach. Belgijka – taniec ten tańczy się w kole. Partner stoi od strony wewnętrznej, a partnerka zewnętrznej.
Jak tańczyć belgijkę?
Zastanawiasz się, jak tańczyć belgijkę? Poniżej opisujemy podstawowe kroki, które pozwolą cieszyć się tym tańcem. Zaczynamy!
1. Kroki w przód
Para wykonuje cztery kroki do przodu, najlepiej zaczynając tą samą nogą. Ćwicząc, można robić to powoli, ale w trakcie tańca tempo jest szybsze.
2. Obrót
Obrót następuje po wykonaniu pierwszych czterech kroków w przód. Partnerzy puszczają swoje ręce i pojedynczo robią obrót.
3. Kroki w tył
Po obrocie robimy kolejne cztery kroki, ale tym razem do tyłu.
4. Powyżej opisaną sekwencję powtarza się dwa razy.
5. Doskoki i odskoki
Ta część może brzmieć skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest bardzo prosta. Po wykonaniu ostatniej sekwencji obrotów i kroków do przodu, trzeba się zatrzymać, a następnie doskoczyć do siebie i odskoczyć, ciągle trzymając się za ręce.
6. Zmiana miejsc
Kobieta i mężczyzna zamieniają się miejscami. Pani przechodząc przodem zajmuje miejsce partnera i znajduje się wewnątrz koła. Następnie para znowu łapie się za ręce.
7. Odskoki i doskoki
Sekwencja opisana w piątym kroku zostaje powtórzona.
8. Zamiana miejsc i przejście do przodu
Partnerzy kolejny raz zamieniają się miejscami. Tym razem jednak kobieta wracając na swoje miejsce, przechodzi do przodu do następnego partnera.
Wraz ze zmianą partnera sekwencja się kończy, a całość powtarzana jest od początku. Wszystkie kroki wykonuje się w rytm muzyki, dlatego początkowo tempo może wydawać się dość szybkie, ale z czasem wraz z nabraniem wprawy całość idzie bardzo gładko. Jeśli chcesz ćwiczyć belgijkę, potrzebne jest dużo miejsca. Jeśli nie masz dostępu do sali gimnastycznej, wystarczy przestronny salon. Jeśli pogoda na to pozwala, belgijkę można tańczyć też na zewnątrz.
Belgijka – taniec na wesele
Belgijka – taniec ten doskonale sprawdza się na weselu. Wiele par młodych szuka specjalnej, wyjątkowej atrakcji, która uświetni to wydarzenie. Wspólny taniec na przyjęciu weselnym to wspaniały pomysł. Belgijka pozwoli uczestnikom się zintegrować, a także dostarczy wielu wrażeń. Kroki są tak proste, że nie powinno być problemu z ich zapamiętaniem. Szybki kurs powinien zrobić wodzirej imprezy. Nie tylko sam taniec, ale także jego nauka na weselu będzie świetną zabawą.
Belgijka – taniec wybierany jest na imprezy integracyjne, szkolenia, a także wesela. Zbliża ludzi i gwarantuje świetną zabawę. Pomaga też przełamać pierwsze lody, jeśli na weselu jest dużo osób, które się nie znają. Utwór do tańca można zapętlać dowolną ilość czasu.
Zobacz także:- Walc wiedeński – dobry wybór na pierwszy taniec?
- Kankan – na czym polega ten francuski taniec?
- Polskie piosenki na pierwszy taniec – jak wybrać najlepszy utwór? Romantyczna muzyka na weselny taniec
- Zabawy weselne – pomysły i inspiracje na udaną zabawę podczas uroczystości weselnej
- Zabawy weselne z klasą – wesele w nowej, gustownej odsłonie
- Niespodzianka na wesele – pomysły, inspiracje na zaskoczenie nowożeńców i gości