Welon ślubny – jak wybrać idealny welon na ślub? Najpopularniejsze modele i symbolika

Alicja Kamińska
welon ślubny

Skompletowanie ślubnej garderoby to nie lada wyzwanie. Panna młoda musi zdecydować, jaki fason sukni chce założyć i czy jej kreacja potrzebuje dodatkowej oprawy w postaci welonu. Jak dobrać idealny welon ślubny do sukienki i fryzury? Co symbolizuje ten efektowny dodatek?

Welon ślubny – symbolika

Współcześnie welon ślubny nie jest obowiązkowym elementem garderoby panny młodej. Nie zawsze jednak tak było. Jaka jest historia i symbolika welonu ślubnego? Pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z około IV wieku naszej ery. Tradycyjnie zadaniem welonu była ochrona panny młodej przed duchami i demonami. Obawiano się, że niewiasta może ulec ich kuszeniu i zejść z obranej ścieżki zamążpójścia.

Z biegiem czasu odrzucono te wierzenia, nie zrezygnowano jednak z welonu ślubnego, który miał zakrywać twarz panny młodej przed wzrokiem gości i pana młodego. Welon ślubny miał także świadczyć o czystości i niewinności. Obecnie w naszej kulturze, nikt już nie stawia takich wymagań, a welon traktowany jest jedynie jako stylowy dodatek, luźno związany z tradycją. Najczęściej nie zakrywa również twarzy, a jedynie spływa po włosach, ewentualnie okrywając ramiona.

Z welonem ślubnym związane są także liczne przesądy. Według jednego z nich panna młoda nie może potknąć się o swój welon, ponieważ może jej to przynieść nieszczęście. Panna młoda nie powinna również spoglądać do tyłu, dlatego welon i tren tradycyjnie poprawia pierwsza druhna,

Sprawdź!
Ozdoby ślubne do włosów dla panny młodej 

Jakie są rodzaje welonu ślubnego?

Jeśli zdecydowałaś się na welon ślubny, otwierają się przed tobą liczne możliwości stworzenia stylizacji. Wśród najpopularniejszych rodzajów welonów znajdują się:

  • welon długi – wbrew pozorom sięga jedynie do bioder. Idealnie pasuje do bogato zdobionych sukien ślubnych oraz fasonów z głębokim dekoltem na plecach. Taka długość welonu optycznie wysmukla sylwetkę i dodaje elegancji. Niepolecany jest jednak do sukien ślubnych o nietypowej długości.
  • welon krótki – długość welonu krótkiego to zazwyczaj około 50 cm. Taka długość pasuje do niemal każdego fasonu sukni ślubnej. Dobrze prezentuje się zarówno na krótkich, jak i długich włosach. Krótki welon ślubny często posiada woalkę, którą możesz przysłonić twarz.
  • welon półdługi – zazwyczaj sięga do talii. Świetnie prezentuje się jako uzupełnienie sukni z wyższym stanem lub o prostym kroju jak na przykład fason w literkę A.
  • welon kościelny – to długi fason welonu. Najczęściej sięga do podłogi lub nawet delikatnie się po niej ciągnie. Jeśli zdecydujesz się na ten model, pamiętaj, że welon powinien być dłuższy od trenu sukni ślubnej.
  • welon katedralny – to propozycja dla miłośniczek spektakularnych stylizacji. Wymowny jest sam fakt, że w przeszłości ten model był zarezerwowany jedynie dla uroczystości królewskich. Długość welonu katedralnego to kilka lub kilkanaście metrów. Ze względu na strony i dominujący charakter welonu, polecany jest jako uzupełnienie skromnej i prostej sukni ślubnej.
  • hiszpanka welon ślubny hiszpański to prawdziwy hit ślubnych stylizacji w ostatnim czasie. Welon może być różnej długości. Ważne są brzegi materiału wykończone efektowną koronką.
Sprawdź!
Modna fryzura na wesele – włosy do ramion. Poznaj aktualne trendy upięć dla panny młodej

Wybór welonu ślubnego – jakie kwestie wziąć pod uwagę?

Wybór welonu ślubnego to niełatwe zadanie. Welon powinien korespondować z suknią oraz pasować do twojej fryzury. Na jakie kwestie zwrócić uwagę wybierając idealny welon ślubny?

  • Kolor. Podstawową kwestią jest kolor. Kolor i odcień welonu powinien być identyczny jak sukni ślubnej. To zasada, która obowiązuje w doborze niemal każdego dodatku ślubnego. Jeśli twoja suknia jest w kolorze ecru lub śmietany, śnieżnobiały welon sprawi, że tkanina będzie wyglądać na pożółkłą i starą. Podobnie welon w kolorze kości słoniowej, nie będzie dobrze komponować się z białą suknią.
  • Zdobienia i materiał. Również charakter zdobień powinien ze sobą korespondować. Jeśli zdecydowałaś się na suknię ślubną z koronki, warto postawić na koronkowy welon o tym samym wzorze. Gładką sukienkę z muślinu możesz uzupełnić prostym welonem z tego samego materiału, ozdobionego haftem lub cyrkoniami. Welony tiulowe sprawdzą się jako uzupełnienie nowoczesnych kreacji. Ważna jest również zasada równowagi. Strojna sukienka potrzebuje lżejszej oprawy, podczas gdy w przypadku prostego fasonu możesz pokusić się na bardziej spektakularne nakrycie głowy.
  • Fryzura i sposób mocowania welonu. Welon powinien dobrze trzymać się głowy. Istotny jest sposób mocowania oraz jakość wykonania poszczególnych elementów, Najczęściej jest to spinka lub grzebyk. Panie o długich włosach mogą wpiąć welon w kok lub umocować go u nasady głowy. W przypadku krótszych fryzur świetnie sprawdzą się welony na opasce lub spinkach. To także dobry wybór, jeśli zamiast ślubnego upięcia, wolisz rozpuszczone, swobodne włosy.
Sprawdź!
Suknia ślubna z długim rękawem – jak wybrać idealny model i dla kogo jest odpowiednia?

Ile kosztuje welon ślubny?

W przypadku welonów ślubnych istnieje dość duża rozbieżność cenowa. Krótki welon z tiulu możesz kupić już za 50 zł. Nieco dłuższy model kościelny to wydatek rzędu 150-300 zł. Długie welony katedralne mogę kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Na cenę welonu wpływa jakość użytego materiału oraz obecność dodatkowych zdobień, jak koronki, kryształy Svarowskiego czy cyrkonie.

Welon ślubny – wyjątkowy dodatek

Welon ślubny to wyjątkowy dodatek w ślubnej garderobie. Stylizacja z welonem jest bardzo romantyczna i elegancka. Możesz wybierać między krótkimi modelami lub postawić na welon sięgający talii. Spektakularną propozycją jest długi welon kościelny lub katedralny. Wybierając welon ślubny, zwróć uwagę na jego kolor i sposób mocowania. Pamiętaj także, że fason welonu powinien być dobrze dobrany do modelu sukni oraz fryzury, jaką planujesz.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wypożyczenie sukni ślubnej

Wypożyczenie sukni ślubnej – ile kosztuje i czy warto wypożyczyć kreację na ślub?

Next Article
suknia ślubna z długim rękawem

Suknia ślubna z długim rękawem – jak wybrać idealny model i dla kogo jest odpowiednia?

Related Posts