Suknia ślubna vintage – wesele jak z dawnych lat. Co warto pamiętać, decydując się na taką stylizację?

Alicja Kamińska
suknia ślubna vintage

Stylistykę retro i vintage można obecnie znaleźć nie tylko w modzie, ale także w elementach kultury popularnej. Szaleństwo na punkcie seriali, takich jak Mad Man, czy Stranger Things sprawia, że coraz więcej osób szuka inspiracji w stylu dawnych dekad. Nie ominęło to również mody weselnej. Suknia ślubna vintage jest coraz chętniej wybierana przez panny młode również w naszym kraju.

Czym wyróżnia się styl vintage?

Styl vintage nie ogranicza się do żadnych konkretnych zasad. Można porównać go natomiast do pasji, która objawia się w zamiłowaniu do starych przedmiotów z duszą. Osoby, które fascynują się tematem lubią łączyć nowoczesność z retro klasyką. Można więc znaleźć tu inspiracje z bardzo wielu epok, które niejednokrotnie łączą się ze sobą, tworząc indywidualne kompozycje. Inspiracje klasyką mogą być bardzo silne, lub ograniczać się tylko do pojedynczych dodatków.

Suknia ślubna w stylu vintage – dla kogo?

Suknia ślubna vintage będzie doskonałym wyborem dla osoby, która na co dzień czerpie inspiracje ze stylu dawnych dekad, a nawet z poprzednich epok. Bardzo często na takie rozwiązanie decydują się osoby, które chcą, aby całe ich przyjęcie weselne było przygotowane w stylu vintage.

Sprawdź!
Stylizacje na wesele, czyli jak się ubrać?

Suknia ślubna retro, czy vintage to pojęcie bardzo szerokie, pod którym mogą kryć się zarówno kreacje całkowicie stylizowane na poprzednie dekady, jak i te, które czerpią z nich jedynie pojedyncze elementy. Mogą to być bufki, długie rękawy, czy nawet pięknie tkane koronki.

Można więc śmiało powiedzieć, że sukienka w stylu dawnych lat będzie idealna dla osoby, która lubi indywidualizm i chce, aby ślubna stylizacja oddawała w największym stopniu jej własne pasje i zainteresowania.

Suknia ślubna w stylu vintage – inspiracje dawnymi czasami

Retro sukienka à la lata 20. XX wieku

Suknia ślubna vintage nawiązująca w swoim kroju do ryczących lat dwudziestych to prosty fason z nieznacznie obniżoną talią. W kreacjach z tej epoki często można zobaczyć dobrze wyeksponowany dekolt. Na miejscu są tu koronki i delikatne hafty. To właśnie w tamtych latach zaczęto odchodzić od niewygodnych gorsetów na rzecz luźniejszych kreacji.

To takiej sukienki pasują również dodatki z epoki. Długi satynowy lub jedwabny welon będzie tu pasował wprost idealnie. Na nogi natomiast załóż buty z zaokrąglonymi noskami oraz paskiem wokół kostki. W tamtych latach kobiety nosiły raczej niskie obcasy, w których można było przez całą noc wygodnie tańczyć charlestona.

Panna młoda jak Marilyn Monroe, czyli suknie w stylu lat 50.

Lata pięćdziesiąte to epoka wielkich gwiazd kina. Stylizacje inspirowane niezapomnianymi aktorkami, takimi jak Marilyn Monroe, czy Audrey Hepburn do dzisiaj są popularne wśród kobiet zafascynowanych stylem vintage. Jeżeli interesuje cię właśnie ta dekada, możesz z powodzeniem postawić na sukienki, które eksponują kobiece kształty.

Sprawdź!
Korsarz ślubny – ciekawa alternatywa dla bukietu. Jakie są jego wady i zalety?

Mocno zarysowana talia i podkreślająca biust gorsetowa góra będą świetnie komponowały się z rozkloszowaną spódnicą, najlepiej za kolano. Do tego możesz dobrać dodatki z epoki, na przykład perły lub duże kolczyki. Na nogach sprawdzą się zarówno płaskie baleriny, jak i wysokie obcasy.

Vintage boho, czyli suknie jak z lat 70.

W latach siedemdziesiątych można było już bardzo wyraźnie zobaczyć inspiracje stylem hippisowskim. W tę stylistykę bardzo dobrze wpisują się więc szalenie modne w ostatnim czasie suknie boho. Długie i zwiewne kreacje, rozpuszczone włosy i dodatki inspirowane naturą to coś, co zdecydowanie wpisuje się klimat tamtej dekady.

Z drugiej strony jednak dekada lat siedemdziesiątych to czas romantycznych koronek i nawiązań do wiktoriańskich stylizacji. Wielowarstwowe halki, czy dekolty charakterystyczne dla epoki królowej Wiktorii również nierzadko pojawiały się w tamtych czasach na ślubnych kobiercach.

Suknia ślubna vintage może także być połączeniem stylu lat 70. z początkiem kolejnej dekady. Wówczas panny młode oszalały na punkcie kreacji ślubnej księżnej Diany Spencer. Suknia ta była duża, ciężka i rozbudowana niemal pod każdym względem.

Suknia ślubna w stylu vintage – podsumowanie

Jeżeli jesteś fanką przedmiotów z duszą i chcesz, aby twoje wesele miało klimat retro, możesz z powodzeniem zdecydować się na suknie inspirowaną poprzednimi dekadami. Pamiętaj, że styl vintage nie ma określonych ram. Masz więc bardzo dużo swobody i ogranicza cię właściwie tylko twoja własna wyobraźnia.

Zobacz także:
Sprawdź!
Sukienki ślubne krótkie – kiedy najlepiej sprawdzi się takie rozwiązanie?
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
suknia ślubna z trenem

Suknia ślubna z trenem – jaką warto wybrać? Poznaj najciekawsze propozycje!

Next Article
Korsarz ślubny

Korsarz ślubny – ciekawa alternatywa dla bukietu. Jakie są jego wady i zalety?

Related Posts