W artykule znajdziesz tytuły piosenek, które będą odpowiednie do zagrania w kościele. Jeśli jesteś tradycjonalistą, to z pewnością ucieszy cię fakt, iż wielu kompozytorów stworzyło piękne melodie idealne do odegrania na organach. Zawsze jednak dobrze jest skonsultować swój wybór z księdzem. Sprawdź, co najczęściej gra się w trakcie ceremonii.
Skąd pochodzi tradycja grania piosenek w kościele?
Pierwsze odegranie marszu weselnego w kościele datuje się na 1847 rok. Właśnie wtedy w kościele św. Piotra odbył się ślub Dorothy Carew oraz Toma Daniela. Jednak według informacji pisemnych popularność zdobyło dopiero po ślubie księżnej Wiktorii z księciem Fryderykiem. Piosenkę wybrała panna młoda i zdecydowała się na utwór muzyczny Mendelsona.
Marsz Mendelsona najbardziej znany fragment utworu „Sen nocy letniej”
Utwór skomponowany został przez Feliksa Mendelsona w 1842 roku. Nie jest to pieśń religijna, ale nowożeńcy często wykorzystują go w roli marszu pożegnalnego, odgrywanego podczas wyjścia z kościoła. Fragment dzieła Szekspira jest piękny, a dodatkowo rzadko się zdarza, aby ksiądz nie zgodził się na jego odegranie.
Marsz weselny powitalny – organy Wagnera
Grany jest zazwyczaj na początku ceremonii i tworzy wzniosły klimat. Utwór Wagnera pochodzący z opery „Lohengrin” zdobył popularność na całym świecie. Pięknie wybrzmiewa on w kościele, ponieważ jest idealny do odegrania na organach. Jednak nowożeńcy coraz rzadziej decydują się na jego wykorzystanie, obecnie większą popularnością cieszy się mniej znana muzyka.
Co w przypadku, gdy ksiądz nie zgodzi się na tradycyjny marsz weselny?
Jeśli kapelan odmówi ci możliwości odegrania wybranego przez ciebie utworu, masz dwa wyjścia. Pierwszym jest zmiana miejsca, w którym odbędzie się ceremonia lub wybór utworu liturgicznego, na który z pewnością ksiądz się zgodzi.
Oto lista kilku pięknych pieśni kościelnych:
- „Ojcze, spraw”;
- „Wielkie są dzieła”;
- „Zbliżam się w pokorze”;
- „Czego chcesz od nas Panie”;
- „Wielbij Pana, śpiewaj hymn”.
Jak wybrać odpowiedni marsz weselny?
Przede wszystkim piosenki powinny być wybrane przez obojga z nowożeńców i dopasowane do miejsca. Inne utwory wypada zagrać w kościele, w urzędzie stanu cywilnego i podczas wesela. Co więcej, aby urozmaicić uroczystość, najlepiej wybrać repertuar tak, by się nie powtarzał.
Zobacz także:- Polskie piosenki na pierwszy taniec – jak wybrać najlepszy utwór? Romantyczna muzyka na weselny taniec
- Jakie piosenki dla rodziców poruszają serca i wyciskają łzy z oczu? Top lista utworów na podziękowanie dla rodziców
- Jaki psalm na ślub wybrać? Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz szukać? Poznaj najładniejsze pieśni
- Tort z kwiatami – jak stworzyć oryginalną kompozycję? Pomysły na kwiatową dekorację tortu ślubnego
- Przyśpiewki weselne – czemu służy ta tradycja?
- Polskie piosenki biesiadne – bez nich nie ma wesela. Nasze propozycje najlepszych utworów, każdy zna ich teksty!