Butonierka ślubna często bywa mylona z poszetką lub brustaszą. Wielu panów styka się z tym określeniem dopiero podczas kompletowania ślubnej garderoby. Jeśli chodzi o panie, wiedza na temat tych elementów męskiej garderoby także czasami wymaga uzupełnienia. Jeśli zatem ciekawi cię, czym jest butonierka ślubna i do czego służy, zapraszamy do lektury.
Butonierka – odrobina historii
Dawniej marynarki męskie zapinane były pod samą szyję, a nie tak jak obecnie na dwa lub trzy guziki. Z czasem górna część zaczęła być odchylana, a w efekcie tego powstały klapy. Następnie pozbyto się także górnego guzika. Jednak została po nim dziurka. Tak właśnie powstała butonierka, a raczej znaleziono dla niej nowe zastosowanie. Pomimo że od tamtej pory minęło sporo czasu, element ten tak mocno wsiąkł w tradycję, że niewielkie rozcięcie w klapie marynarki powstaje do dzisiaj. Jeszcze do XVIII wieku obowiązywała nazwa butoniera, jednak została ona zdrobniona, prawdopodobnie ze względu na niewielki rozmiar. Do butonierki, czyli dziurki w marynarce, można przypinać różne ozdoby. Potocznie butonierka ślubna to właśnie bukiecik, który pan młody przytwierdza do garnituru.
Butonierka ślubna – co to dokładnie jest?
Butonierka to jeden z najczęściej mylonych elementów męskiej garderoby. Wyjaśnijmy zatem, czym jest, a czym nie jest butonierka. Słowo butonierka pochodzi z języka francuskiego (boutonnière) i oznacza niewielki otwór znajdujący się w klapie marynarki. Miejsce to wykorzystuje się do umieszczania tam żywych kwiatów lub przypinania orderów, pinsów lub butonów. Jak już wspomnieliśmy, potoczne znaczenie butonierki ślubnej jest nieco inne i oznacza bukiecik przypinany do marynarki pana młodego. Warto jednak pamiętać, czym oryginalnie jest butonierka.
Jaka jest różnica pomiędzy butonierką a poszetką?
Wiele osób myli butonierkę ślubną z poszetką. Poszetka to słowo, które także pochodzi z języka francuskiego (pochette). Termin został zapożyczony fonetycznie. Poszetka jest ozdobną chustką, którą mężczyźni wkładają do niewielkiej kieszonki zlokalizowanej na lewej stronie marynarki. Poszetka to element, który może nadać charakteru całej stylizacji. Zmienia się ją w zależności od okazji, a nawet nastroju.
Jakie kwiaty wybrać do butonierki?
Butonierka ślubna to jeden z elementów ceremonii zaślubin i wesela. Mucha i krawat to najbardziej oczywiste dodatki, ale kwiat w butonierce prezentuje się bardzo stylowo. Do dziurki w klapie marynarki włożyć można pojedynczy kwiat, jest to rozwiązanie bardziej tradycyjne. Niektórzy decydują się także na małe bukieciki. Butonierka pana młodego jest zrobiona z tych samych kwiatów, co bukiet panny młodej. Kwiatek w butonierce ślubnej powinien być przede wszystkim świeży. Użycie sztucznych to modowe faux-pas. Przed wyborem i przypięciem tej ozdoby warto skonsultować się z florystką, która przygotowuje bukiet dla panny młodej. Specjalistka najlepiej doradzi, jakie kwiaty wybrać.
Butonierka ślubna a bukiet panny młodej
Kwiaty w butonierce ślubnej powinny pasować do tych, które zostały użyte w bukiecie panny młodej. Nie muszą być jednak identyczne. Ważne jest to, aby zachować spójność stylizacji. Poza tym, jeśli panna młoda decyduje się na wianek, warto również wziąć to pod uwagę. Kiedyś w butonierce ślubnej zawsze znajdował się biały goździk. Dzisiaj jednak ta tradycja już nie obowiązuje. Wiele osób decyduje się jednak przymocować kwiaty do butonierki nie tylko pana młodego, ale także świadka.
Butonierka ślubna to bardzo popularny element męskiej stylizacji. Jednak potoczne znaczenie nieco różni się od tego tradycyjnego. Warto znać oba te pojęcia i świadomie się nimi posługiwać.
Zobacz także:- None Found